Seks po porodzie – na co powinnaś uważać?

Na temat współżycia po porodzie powstało wiele mitów. Organizm każdej z kobiet jest inny, przez co w różnym tempie i zakresie będzie dochodzić do siebie po tak dużym obciążeniu, jakim były ciąża i poród. Dowiedz się, na co należy uważać, wracając do intymnych relacji po urodzeniu dziecka.

Kiedy można zacząć współżycie?

Powrót do współżycia po urodzeniu dziecka w teorii może nastąpić po zakończeniu połogu – średnio 6 tygodni od przyjścia dziecka na świat. Jest to czas, kiedy goją się narządy rodne i normalizuje się gospodarka hormonalna. Niemniej jest to kwestia niezwykle indywidualna. Niektóre kobiety potrzebują zdecydowanie więcej czasu, na co wpływają m.in. samopoczucie, odnalezienie się w nowej roli, stan piersi – tkliwość wynikająca z laktacji, nadmiar obowiązków i związane z tym zmęczenie. Rozpoczęcie współżycia w czasie połogu nie jest wskazane z uwagi na niecałkowite zagojenie się dróg rodnych – penetracja mogłaby powodować ból i podnosić ryzyko infekcji intymnej.

Czy konieczna jest antykoncepcja?

Uważa się, że czas regeneracji organizmu kobiety po ciąży i porodzie wynosi około roku. Co prawda we wspomnianym połogu zachodzą największe zmiany, lecz na odzyskanie sił potrzeba zdecydowanie więcej niż 6 tygodni. Stąd też niewskazane jest w tym czasie zachodzenie w kolejną ciążę. Aby do tego nie doszło, uprawiając seks po porodzie, powinno się pamiętać o antykoncepcji. Mitem jest, że karmienie piersią zapobiega zapłodnieniu. Nie sposób przewidzieć, kiedy wraca płodność – to sprawa zupełnie indywidualna. Karmienie piersią może opóźnić czas, kiedy pojawi się na nowo cykl menstruacyjny, niemniej miesiączka może wystąpić mimo naturalnego karmienia, a to wiąże się z możliwością zapłodnienia. Wracając do aktywności seksualnej po ciąży, na początek warto wybierać takie pozycje, jak misjonarska (klasyczna), „na łyżeczkę” czy „na jeźdźca”.

Zobacz:  Jak zlikwidować wstydliwe problemy po ciąży?

Po porodzie spada libido kobiety

Spadek libido po porodzie jest w zupełności naturalny. Wpływ ma na to kilka czynników. Po pierwsze hormony. Karmienie piersią może obniżać poziom kobiecych hormonów płciowych. Organizm wydziela prolaktynę, która jest odpowiedzialna za laktację, ale jednocześnie obniża apetyt na seks. Z kolei podczas karmienia dziecka piersią wydziela się oksytocyna. To tzw. hormon miłości, który pojawia się również przy orgazmie. Podczas karmienia uczucie zaspokojenia może zostać spełnione i blokować tym samym potrzebę współżycia. Poza hormonami niewątpliwie na ochotę na seks wpływa przemęczenie związane z nadmiarem obowiązków rodzicielskich. Niektóre kobiety nie potrafią też zaakceptować wyglądu swojego ciała po ciąży. Mają problemy, żeby pokazać się partnerowi nago, i odkładają powrót do współżycia do momentu poprawy sylwetki.

Ból podczas stosunku

Wracając do aktywności seksualnej po porodzie, kobieta, ale i jej partner, powinni pamiętać o wzmożonej wrażliwości pochwy i związanym z tym ryzyku pojawienia się dolegliwości bólowych. Ból może być wynikiem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych – niski poziom estrogenów sprzyja suchości pochwy i zaburza elastyczność tkanek. Stan ten mija wraz z powrotem cyklu menstruacyjnego, wówczas tkanki pochwy stają się bardziej elastyczne. Warto też ćwiczyć mięśnie Kegla. Ból w czasie penetracji pojawia się w miejscu pęknięcia lub nacięcia krocza. Możemy go nieco złagodzić, masując delikatnie miejsce nacięcia oliwką, ale dopiero po jego zagojeniu. Należy wspomnieć, że dolegliwości bólowe niekiedy mają podłoże psychiczne i wiążą się z nieprzyjemnymi wspomnieniami z czasu porodu.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments