Kiedy pilnie do lekarza?

Jesteś w ciąży? Regularnie uczęszczasz na badania lekarskie? To świetnie! Są jednak takie sytuacje, gdy wizyta u lekarza jest nieplanowana i bardzo pilna.

Kiedy nie wolno czekać? Co powinno cię zaniepokoić?

Plamienie lub krwawienie
Plamienie lub krwawienie z dróg rodnych nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Niemniej nie wolno tego bagatelizować! Najbardziej niepokojące są obfite krwawienia krwią o bardzo ciemnym lub bardzo jasnym zabarwieniu, zwłaszcza gdy krwawieniu towarzyszy silny ból brzucha lub krzyża. Pamiętaj- obfity krwotok z dróg rodnych lub krwotok z dróg rodnych połączony z bólem brzucha lub krzyża jest zawsze jednoznacznym sygnałem do pilnej konsultacji lekarskiej!

Swędzenie

Czy wiesz, co może oznaczać swędzenie dłoni i stóp? Zwłaszcza po 30. tygodniu ciąży? Zwykle to objaw cholestazy- choroby, która wymaga szybkiego rozpoznania i szybkiego działania. To choroba groźna dla rozwoju płodu. Dlatego nie lekceważ uporczywego swędzenia!

Brak aktywności

Nie czujesz ruchów maluszka od kilku godzin? Koniecznie udaj się do szpitala i sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Gdy rozbrykany dotąd malec nagle staje się zbyt spokojny, to dla ciężarnej powinien być znak, że konieczna jest wizyta u lekarza.

Bóle brzucha
Silne bóle brzucha o charakterze nieprzemijającym są jasnym sygnałem do szybkiej konsultacji medycznej. Powodów bólu brzucha u przyszłej mamy może być wiele- przedwczesna czynność skurczowa macicy, przedwczesne odklejanie się łożyska, ryzyko przedwczesnego porodu. Nie warto zwlekać, nie warto ryzykować, za to warto szybko podjąć działania.

Opuchlizna
Opuchnięta twarz, obrzęknięte dłonie i ramiona nie mijające od kilkunastu godzin (pomimo nocnego wypoczynku) mogą być sygnałem świadczącym o groźnym dla mamy i maluszka stanie przedrzucawkowym. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, gdy obrzękom i opuchliznom towarzyszy wysokie ciśnienie- przekraczające wartość 170 (skurczowe)/110 (rozkurczowe) mmHg. 

 

Podziel się swoją opinią
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments