Komunia w czasie pandemii – możliwe scenariusze

Wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował plany wielu osób. Zwykle maj kojarzył nam się z kwitnącymi drzewami, pachnącym bzem i ciepłym, lekkim wiatrem. Ta piękna otoczka sprzyjała pierwszym komuniom świętym, dla których organizacji maj był idealnym miesiącem. W końcu jest to miesiąc maryjny, a okres 50 dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego uważa się za najlepszy czas na udzielanie tego sakramentu. W tym roku jednak próżno wypatrywać białych sukienek i tłumów gości pod Kościołem. W obliczu pandemii koronawirusa kurie wydały odpowiednie dyrektywy i zalecenia dla parafii w ich rejonach. W większości z nich sakramenty zostały odwołane, a te, które dopuszczono, w niczym nie przypominają radosnych uroczystości zwieńczonych pięknymi chwilami w gronie najbliższych.

Komunia w czasie pandemii odwołana?

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii 23 marca wszystkie wydarzenia, zgromadzenia i imprezy zostały odwołane. To samo tyczy się również sakramentów. Obecnie, w fazie stopniowego zmniejszania obostrzeń, wciąż nie odbywają się one tak, jak było to planowane. W tym roku większość sakramentów przyjęcia pierwszej komunii świętej została przełożona. W zależności od parafii zostały one przeniesione na jesień lub przyszły rok. Przykładowo w diecezji płockiej wszystkie uroczystości pierwszokomunijne zostały zaplanowane na wrzesień.

Czy pierwsza komunia święta podczas pandemii może się odbyć?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy jest możliwość udzielenia ich dziecku komunii świętej jeszcze w tym miesiącu. Episkopat dopuszcza taką możliwość, ale taka komunia w niczym nie przypomina tej, znanej z poprzednich lat. Sakramenty są udzielane indywidualnie lub w małych grupach. Aby to umożliwi, wyrażono zgodę na ich udzielanie również w dni powszednie. Podczas mszy rodzice siedzą obok siebie w maseczkach, a komunia święta podawana jest na dłonie. Takiego sakramentu udzielono między innymi 10-letniemu chłopcu w Widzewie. Nie mniej jednak takie rozwiązanie nie jest zalecane przez episkopat.

Zobacz:  Miesiąc narodzin wpływa na zdrowie dziecka

Jak przygotować się do pierwszej komunii podczas pandemii?

Nie od dziś wiadomo, że Sakrament Pierwszej Komunii Świętej wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. To nie tylko biała sukienka i piękna fryzura, ale przede wszystkim odpowiednie nastawienie duchowe. Zgodnie z wytycznymi episkopatu do standardowych Komunii można przystąpić po wznowieniu nauki szkolnej. Ale i wtedy potrzebny jest dodatkowo co najmniej 10-dniowy okres przygotowania dzieci do pierwszej spowiedzi i komunii.

Czas pandemii jest trudny dla nas wszystkich. Świat się zmienił i widać to na każdym kroku. Nie można powiedzieć na pewno, kiedy Komunie Święte w formie, którą znamy z poprzednich lat, zostaną wznowione i czy w ogóle będą wyglądać tak samo. Przyjęcia komunijne i prezenty, na które czekają z utęsknieniem dzieci, zostały wstrzymane. W efekcie zostały one pozbawione podniosłości związanej z sakramentem, ale być może w nagrodę za wydłużony czas oczekiwania, prezenty, które otrzymają, gdy zostaną już dopuszczone do sakramentu, będą jeszcze lepsze.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments