Niedrożność kanalików łzowych u noworodków i niemowląt jest zjawiskiem dość powszechnym – dotyczy bowiem co piątego noworodka.
Problem zatkanych kanalików, choć uciążliwy, nie bywa jednak groźny. W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia objawy ustępują samoistnie aż w 96% przypadków.Najczęstszą przyczyną zatkania dróg łzowych jest wrodzona niedrożność przewodu nosowo – łzowego. Prawidłowo bowiem w ósmym miesiącu życia płodowego, błona zamykająca dolny odcinek przewodu nosowo – łzowego powinna pęknąć. Gdy tak się nie dzieje – wówczas w kąciku oka gromadzi się wydzielina śluzowo – ropna.
Symptomów zatkanych kanalików nie sposób nie zauważyć. Charakterystycznym objawem niedrożności kanalików łzowych, obok wydzieliny ropnej zbierającej się w kąciku oka, jest tzw. mokre oko (najczęściej jednostronne łzawienie oczka), zaczerwienienie oraz obrzęk powiek.
Zatkane kanaliki łzowe bywają uciążliwe. Jednak, co pocieszające, często niedrożność systemu odprowadzającego łzy z oka sama ustępuje. Ale zanim to się stanie, możesz pomóc swojemu dziecku. Aby zmniejszyć dyskomfort Maluszka, zaleca się delikatne przemywanie oka roztworem sterylnej soli fizjologicznej ( od kącika oczka w kierunku nosa!). Bardzo ważne jest zachowywanie szczególnej higieny – każdorazowo stosuj nowy, czysty wacik.
Pomocne mogą okazać się także masaże woreczka łzowego. Masaż polega na uciskaniu palcem wskazującym wewnętrznego kącika oka, a następnie – przesunięciu palca w dół, ku skrzydełkom noska. Poprawnie wykonany masaż podnosi ciśnienie hydrostatyczne, które może spowodować rozerwanie błony powodującej niedrożność. Należy pamiętać o tym, aby zabieg masowania woreczka łzowego wykonywany był systematycznie, najlepiej kilka razy dziennie.
Czasami zdarza się jednak i tak, że przemywanie oczka i masaże nie wystarczą. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza okulisty. Lekarz, po uprzednim zbadaniu, może zalecić stosowanie odpowiednich kropli (często jest to kilkudniowa antybiotykoterapia), a w ostateczności, gdy wymienione metody zawodzą, skierować na tzw. sondowanie dróg łzowych. Jest to drobny zabieg okulistyczny wykonywany u dzieci pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. Jego istotą jest przerwanie błony powodującej niedrożność. Warto dodać, że sondowanie dróg łzowych jest zabiegiem cechującym się wysoką skutecznością.
red. Anna Hacuś – Krawczyk konsultacja medyczna: lek.med. Katarzyna Wojcieszkiewicz
a to róznie bywa. bo nam lekarz kazał czekać, że nie ma co robić płukania, ze samo przejdzie, a jesli nie – to wtedy zabieg. byly krople i masaze. ale przeszlo samo!
Nasza córka ma niedrożny kanalik od 2 lat,niedawno miała 1 zabieg płukania.Zabiegu nie widzialam osobiscie… Maja nie wyglądala po zabiegu jakby ją coś bolało,była wystraszonai tyle. Oczko było opuchnięnte i lekko krwawiło.Teraz masujemy i podajemy krople,jest coraz lepiej.
U nas problem trwał 5 miesiecy. pomógł masaż. wcześniej były kropelki, ale nic nie dały. Synek ma teraz 6 miesięcy i od 3 tyg jest spokój. i tez mam nadzieję, że to już nie wróci. Bo rzeczywiście uciązliwa sprawa!
pozdrawiam!
Moja Córcia miała zatkane kanaliki i już po 2-3dniach poszliśmy do okulisty nie chcieliśmy czekac! 🙂 Dał Nam kropelki i kazał wpuszczac dwa tygodnie… i po dwóch tyg kuracji 😀 jest wszystko ok jak na razie 🙂 Myślę że to nie wróci do Nas znowu :/
Teraz Liwia ma 4msc :]