Niejedna przyszła mama doświadczyła tej dokuczliwej i nieprzyjemnej dolegliwości.
Zgaga, bo o niej mowa, zwykle jest odczuwalna jako silne palenie lub pieczenie. I choć nie wywołuje dolegliwości bólowych, potrafi dać nieźle się we znaki. Jak sobie z nią radzić? Poznaj opinie ekspertów!
Zgaga to częsta dolegliwość wśród ciężarnych. Zwykle występuje u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży i znika zaraz po urodzeniu maleństwa. I chociaż zgaga przyszłej mamy nie może być definiowana jako choroba czy schorzenie, to jednak bywa na tyle uciążliwa, że kobiety często podejmują próby łagodzenia jej dolegliwości.
Warto jednak pamiętać, że decyzję o użyciu medykamentów łagodzących czy usuwających uczucie zgagi, zawsze powinno się konsultować z lekarzem.
Mechanizm powstawania tej dokuczliwej przypadłości został dostatecznie poznany, dzięki czemu można skutecznie przeciwdziałać powstawaniu zgagi i eliminować nieprzyjemności z nią związane. Z przeprowadzanych wielokrotnie badań wynika, że unikając jedzenia niektórych produktów, możesz uniknąć lub istotnie ograniczyć dyskomfort, jaki powoduje zgaga. Czego zatem nie powinno się spożywać? Na pewno kawy i tłustych posiłków. Z wielu powodów, także i z powodu zgagi, nie warto sięgać po papierosy i alkohol. Ich niekorzystne oddziaływanie na przyszłą mamę i rozwijające się w niej życie jest jednoznaczne.
Specjaliści rekomendują osobom cierpiącym na zgagę spożywanie m.in. odtłuszczonego mleka, chudego mięsa – najlepiej gotowanego lub pieczonego, delikatnych zup bez ostrych przypraw, niektórych owoców – banany i jabłka. Część przyszłych mam uważa też, że nic tak nie poprawia samopoczucia przyszłej mamy i nie zmniejsza dolegliwości jak picie gorącej herbatki oraz zjedzenie twardych cukierków (np. landrynek).
Źródło: