Masaż – jak to robić?

Naucz się, jak krok po kroku robić swojemu maluszkowi codzienny masaż. Kłopoty pod pieluszką? Poznaj skuteczny sposób na uniknięcie pieluszkowego zapalenia skóry.

Czy wiesz, jak ważny jest dotyk w prawidłowym rozwoju Twojego dziecka?

Cieniutka, delikatna, wrażliwa i taka aksamitna… Uwielbiasz dotyk skóry swojego maleństwa. A czy wiesz, że dziecko potrzebuje Twojego dotyku, by być szczęśliwym, prawidłowo się rozwijać i zdrowo rosnąć?

Dziecko czuje przez skórę
Dla maleństwa do tyk jest źródłem informacji o otaczającym go świecie. Dzięki niemu niemowlę odczuwa i reaguje na zagrożenie – ból, temperaturę, podrażnienie skóry, ucisk itd. Poprzez dotyk kształtuje się poczucie bezpieczeństwa maluszka. Dotyk ma wpływ na kształtowanie się psychiki i relacji społecznych dziecka z otoczeniem oraz jego rozwój w okresie wczesnoniemowlęcym.

Leczniczy dotyk
Lekarze, w tym przede wszystkim psycholodzy, zgodnie zalecają jak najintensywniejszy kontakt z dzidziusiem przez dotyk, głaskanie, przytulanie. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się np. kontakt fizyczny mamy z noworodkiem zaraz po stresie porodowym, a akże zachęca się mamy dzieci przebywających w inkubatorze do jak najczęstszego ich dotykania. Dzięki takim kontaktom dzieci są spokojniejsze i szybciej wracają do zdrowia. Także maluszki z problemami rozwojowymi często są noszone – kontakt fizyczny z opiekunkami pomaga im w konkretnych problemach. Oprócz naturalnych czynności, takich jak przytulanie, głaskanie maluszka, możesz zapewnić mu dodatkową porcję dotyku w postaci leczniczego masażu.

Zobacz:  Zawartość plażowej kosmetyczki
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments