Poranne mdłości u kobiet w ciąży chronią płód przed nadmiarem toksyn w diecie matki – potwierdzają wyniki badań opublikowane w „Royal Society’s Biological Journal”.
Poranne mdłości w pierwszych trzech miesiącach ciąży dotykają 80 proc. kobiet ciężarnych. Do niedawna uważano, że jest to nieprzyjemny skutek uboczny zmian hormonalnych zachodzących na początku ciąży.
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu sugerują na podstawie nowych badań, że mechanizm „odrzucania” pewnych pokarmów w ciąży mógł powstać w toku ewolucji po to, by chronić płód przed nadmiarem toksyn i obniżyć ryzyko poronienia. Badacze doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu wyników 56 badań przeprowadzonych w 21 różnych krajach.
Okazało się, że nudności i wymioty poranne są najczęściej związane ze spożywaniem dużych ilości alkoholu, mięsa, cukru i olejów. Najniższe ryzyko tych objawów stwierdzono dla produktów zbożowych, które mają niską zawartość toksyn roślinnych.
ja jestem w czwartym miesiącu ciąży i jak do tej pory ani razu jeszcze nie wymiotowałam, co prawda na początku ciąży odczuwałam porane mdłości ale krótko, teraz już jest wszystko dobrze.