Przeziębienie jest jedną z tych chorób, które najczęściej pojawiają się u dzieci. I choć infekcja ta zasadniczo nie stanowi poważnego zagrożenia, jest uciążliwa i powoduje dyskomfort zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jak z nim walczyć?
Po pierwsze: lepiej zapobiegać niż leczyć
Infekcje górnych dróg oddechowych mają większą szansę „przebicia” się u maluchów, których poziom odporności jest niższy. Dlatego też, należy przez cały rok dbać o to, by wzmacniać organizm malucha. Istotna będzie odpowiednia dieta – bogata w witaminę C oraz beta karoten oraz inne witaminy i mikroelementy. Ponadto, dziecko powinno często wychodzić na spacery – bez względu na warunki atmosferyczne. Nawet w środku zimy kilkanaście minut na świeżym powietrzu nie zaszkodzi. A jeśli dodatkowo zadbamy o częste wietrzenie mieszkania i odpowiednio ubierzemy malucha na każdą pogodę (nie przegrzewając i nie wyziębiając go) szanse na złapanie przeziębienia będą niższe.
Po drugie: szybka reakcja na pierwsze objawy
Przeziębienie leczy się objawowo. Im wcześniej zaczniemy, tym lepsze efekty osiągniemy. Dlatego też, jeśli u dziecka pojawią się objawy grypy, przeziębienia i infekcji grypopodobnych: gorączka (do 38,5°C), uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, warto podać mu warto odpowiedni lek łagodzący te objawy – na przykład Oscillococcinum. Dla dzieci podawać go można dokładnie w takich samych dawkach, jak dla dorosłych, o ile dziecko ma więcej niż 6 lat. W przypadku Oscillococcinum opinie pacjentów na jego temat są pozytywne jeśli chodzi i bezpieczeństwo i skuteczność działania.
Po trzecie: odpowiednie nawilżenie
W trakcie przeziębienia błony śluzowe ulegają wysuszeniu, co sprzyja nasilaniu się objawów. Dlatego też warto podawać dziecku ciepłe płyny, a także robić inhalacje wodne, które złagodzą katar, kaszel, czy ból gardła. Należy jednocześnie unikać narażania dziecka na zimne powietrze.
Po czwarte: dobra dieta
W trakcie przeziębienia warto zmniejszyć ilość podawanych dziecku produktów mlecznych, które mogą przyczynić się do zgęstnienia wydzieliny. Jednocześnie postawić warto na dużą ilość świeżych warzyw oraz lekkostrawne posiłki, które nie będą obciążały organizmu podczas walki z chorobą.
Po piąte: skonsultuj się z lekarzem
Objawy przeziębienia powinny zacząć ustępować po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie, koniecznie trzeba wybrać się do pediatry, by wykluczyć ewentualność poważniejszej infekcji. Nieleczone lub źle leczone przeziębienie może doprowadzić bowiem do różnych powikłań.