W pierwszym momencie, kiedy słyszymy słowa masaż prenatalny, to pierwsze co przychodzi na myśl to, że jest to masaż dziecka w brzuchu mamy. Jednakże nic bardziej mylnego. Jest to masaż wykonywany przez specjalistę obejmujący całe kobiece ciało. Musi on być wykonywany przez osobę, która się na tym zna i wie jak przebiega ciąża. Co na to lekarze?
Zabieg ten zalecany jest zarówno przez lekarzy, położne, ale i przez rehabilitantów. Przed wybraniem się na taki zabieg, należy się skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę, aby się upewnić czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Masaż taki można wykonać pomiędzy drugim i ósmym miesiącem ciąży.
W trakcie masażu kobieta ciężarna siedzi albo leży na boku, raczej nie zdarza się, by leżała na plecach. W trakcie masażu ugniatane i głaskane jest prawie całe ciało, również brzuch i okolice odcinka lędźwiowego kręgosłupa, z tym że tutaj ogranicza się do bardzo delikatnych ruchów. Co daje taki masaż? Pozwala on się zrelaksować, poprawia znacznie ukrwienie skóry i polepsza jej kondycję. Masaż nóg w ciąży znacznie zmniejsza ich obrzęki. Odpowiednio wykonany masaż zmniejsza też znacznie bóle kręgosłupa, głowy i stawów, które w czasie ciąży są bardzo obciążane. Dodatkowo w trakcie masażu osoba go wykonująca używa specjalnych olejków, które nie posiadają zapachów, żeby nie drażnić wrażliwych na zapachy kobiet w ciąży.
Najlepsze efekty można zauważyć przy regularnym poddawaniu takim zabiegom – masaże takie można wykonywać co dwa – cztery tygodnie.