Neonatologia – profilaktyka, diagnostyka i leczenie noworodków

dziecko zdrowie

Nad prawidłowym rozwojem noworodków czuwa neonatolog. Neonatologia jest dziedziną medycyny obejmującą profilaktykę, diagnostykę i leczenie wad oraz schorzeń wrodzonych u maluchów, które dopiero przyszły na świat. W jaki sposób lekarz im pomaga? Kiedy konieczna jest konsultacja z neonatologiem?

fotokarty

Opieka neonatologa – komu potrzebna?

Kim zajmuje się neonatolog w Poznaniu? Czy wszystkie noworodki trafiają pod opiekę neonatologa? Lekarz specjalista zajmuje się zarówno zdrowymi noworodkami, jak i tymi, których rozwój wzbudza niepokój lub u których już stwierdzono nieprawidłowości. Pod opiekę neonatologa trafiają przede wszystkim wcześniaki, ale jego pomoc jest potrzebna również, gdy podczas ciąży, już w okresie płodowym, zdiagnozowano chorobę. Wówczas pacjentką staje się kobieta spodziewająca się dziecka.

Badanie noworodka zaraz po porodzie

Tuż po przyjściu na świat każde dziecko jest badane przez neonatologa. Lekarz przeprowadza kompleksową ocenę stanu zdrowia noworodka. Bada podstawowe odruchy dziecka i napięcie mięśniowe. Sprawdza brzuch oraz kręgosłup i ocenia wielkość ciemiączka. Osłuchuje serce, sprawdza stan podniebienia i ruchliwość języka dziecka, a ponadto bada wzrok. Ocenie poddaje również poprawność wykształcenia się narządów płciowych. Jeżeli neonatolog Poznań będzie miał wątpliwości dotyczące stanu zdrowia dziecka, przed wypisaniem ze szpitala zostaną zlecone odpowiednie badania.

W jakiej sytuacji należy umówić się na wizytę do neonatologa?

Neonatolog zajmuje się noworodkami, które po urodzeniu otrzymały małą liczbę punktów oceniających stan zdrowia w tzw. skali Apgar. Są to również niemowlęta, u których po porodzie przeprowadzano resuscytację, jeszcze w okresie prenatalnym lub zaraz po narodzinach stwierdzono choroby albo podejrzewa się u nich wady wrodzone. Rodziców powinny zaniepokoić takie objawy jak problemy z oddychaniem, napięciem mięśni, drgawki, częste biegunki lub zaparcia, wymioty i ulewanie pokarmu. W czym jeszcze może pomóc neonatolog dziecięcy w Poznaniu? Powodem do niepokoju jest brak apetytu i powolny przyrost wagi, co wymaga konsultacji ze specjalistą. Należy zgłaszać wszelkie zmiany skórne, nadmierną senność i przedłużającą się żółtaczkę. Wchodząc na stronę www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/neonatolog, można zapoznać się z zakresem pomocy udzielanej przez neonatologa i umówić na wizytę.

USG – możliwość kompleksowego badania

Gdy jest to konieczne lub profilaktycznie, można wykonać badania USG. USG przezciemiączkowe (głowy) wykonuje się do momentu zarośnięcia ciemienia – służy ocenie anatomii ośrodkowego układu nerwowego oraz przepływów w tętnicach. Istnieje również możliwość sprawdzenia, czy nie ma nieprawidłowości w jamie brzusznej i płucach. Ponadto USG serca noworodka (ECHO serca) pozwala na ocenę anatomii serca, sprawdzenie drożnego przewodu tętniczego i otworu owalnego. Można sprawdzić w ten sposób, czy nie ma ubytku przegrody międzyprzedsionkowej (ASD) lub ubytku przegrody międzykomorowej (VSD).

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments