Nowoczesna piżama kombinezon dla dziecka

Znaczenie spokojnego snu u niemowlęcia

Spokojny sen dla niemowlaka i małego dziecka to jeden z najważniejszych czynników prawidłowego rozwoju, który wpływa również na samopoczucie malucha. Wyspane dziecko to dziecko szczęśliwe, pełne energii i chętne do zabawy, a dodatkowo podczas snu uaktywnia się tak zwany hormon wzrostu, co oznacza, że kiedy niemowlę śpi to rośnie.
Zadaniem rodzica jest zapewnienie mu odpowiednich warunków, aby czas na sen był wykorzystany w sposób prawidłowy i nie był zaburzany przez czynniki zewnętrzne.

Bardzo popularnym produktem wśród młodych rodziców stał się otulacz, który można stosować od pierwszych dni życia i sprawia, że maleństwo, dzięki temu, że ma w nim bardzo mało miejsca, czuje się bezpiecznie jak w brzuchu swojej mamy.
Mimo tego, że maleństwo w otulaczu czuje się wyśmienicie i na pewno nie ma ochoty się z nim rozstawać – prędzej czy później musi ten moment nastąpić. W tym celu powstała piżama kombinezon przejściowy, który ułatwi to zadanie zarówno dziecku, jak i rodzicom.

W którym momencie przejść z otulacza na piżamę?

Najodpowiedniejszym momentem na zrezygnowanie z ciasnego otulacza i przejście na piżamę – kombinezon, jest moment, w którym niemowlę zaczyna robić się bardziej ruchliwe i próbuje się obracać z brzucha na plecki i odwrotnie (zwykle ma wtedy około sześciu miesięcy).

Otulacz, mimo wielu zalet, mocno krępuje ruchy dziecka, dlatego pomimo, że sprawdza się bardzo dobrze od pierwszych dni życia, to kiedy dziecko wyraża chęci przekręcania się na boki, należy z niego zrezygnować, aby nie ograniczał niemowlęciu możliwości rozwoju motorycznego – jest bowiem w wieku, kiedy takie ćwiczenia są dla jego organizmu bardzo ważne.

Piżamka przejściowa

Rezygnacja z otulacza może być dla dziecka niemiłym szokiem i może się to wiązać dla niego z dyskomfortem, a dla rodziców z nieprzespanymi nocami.

Warto wykorzystać piżamkę przejściową, która charakteryzuje się tym, że jest wykonana z materiałów dopasowujących się do ciała dziecka, ale rękawy i nogawki są zaprojektowane w specyficzny sposób, który będzie przypominał niemowlęciu efekt otulenia.

Początkowo do kombinezonu przypina się tak zwane skrzydełka, dzięki czemu cała rączka jest zabudowana. Gdy rodzic zauważy, że dziecko przystosowało się nowego stroju, śpi spokojnie i jest gotowe na nowy etap, wtedy skrzydełka należy odpiąć, zostawiając zwykłe rękawki, gdzie dłoń dziecka nie jest już zakryta.kombinezon dla dziecka

Jaką piżamkę wybrać?

Kombinezony przejściowe są wykonywane z różnych materiałów – należy wybierać materiały oddychające, przyjemne w dotyku, które nie będą sprawiały dyskomfortu najmłodszemu członkowi rodziny.

Należy zwrócić też uwagę na ich przepuszczalność termiczną i dopasować piżamkę przejściową do pory roku, w jakiej będzie używana, aby dziecku nie było za zimno zimą, czy też za gorąco w ciepłe letnie noce.

Rozmiar piżamki należy dostosować przede wszystkim do wagi dziecka. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, jedne dzieci przybierają na wadze szybciej lub wolniej od pozostałych.

Dziecko urodzone przed terminem prawdopodobnie będzie mniejsze niż zakłada klasyfikacja wiekowa wpisana na metce ubranka. W związku z tym, zawsze należy zwracać uwagę na wzrost, jaki jest zaznaczony na ubraniu lub wagę.

Dlaczego piżama-kombinezon jest dobrym rozwiązaniem?

Piżamka przejściowa to dobry wybór, ponieważ pozwala dziecku ze spokojem przystosować się do nowych warunków i odzwyczaić od ciasnego otulacza.

Zmieniając niemowlęciu z dnia na dzień otulacz na zwykłe, tradycyjne ubranie, narażone zostałoby na stres i nieprzespane noce, ponieważ dla tak małego dziecka jest to bardzo duża zmiana – w końcu czuł się tak bezpiecznie jak u mamy!
Niemowlę cały czas uczy się nowych rzeczy, próbuje przystosować się do nowego świata, na którym tak niedawno się pojawił i ważne jest, aby zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa zawsze, kiedy rodzic ma taką możliwość.

Piżamki-kombinezony przejściowe umożliwiają to, sprawiając, że duża zmiana przebiega w sposób naturalny, nie powodując szoków i lęków u dziecka.

Kombinezon przejściowy, dzięki dodatkowym możliwościom (jak np. dopinane skrzydełka), pozwala przejść rezygnację z otulacza spokojnie, powoli przyzwyczajając dziecko do nowych okoliczności, co wpływa korzystnie na jego rozwój, ale także jest dużą pomocą dla rodziców.

Małe dziecko powinno być chronione przed wszelkimi stresującymi sytuacjami, a zmiana takich przyzwyczajeń u tak małego człowieka, bezwarunkowo wpisuje się do stresujących sytuacji.

Podziel się swoją opinią
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments