Otyłość szkodzi jajnikom

Otyłość powoduje w jajnikach zmiany szkodliwe dla komórek jajowych i utrudniające zajście w ciążę – informują naukowcy z Australii na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Z obserwacji wynika, że otyłe kobiety mają większe trudności z zajściem w ciążę, nawet jeśli są młode i mają regularne cykle miesięczne. Poszukując przyczyn tych problemów australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie przebadali 96 kobiet, które zgłosiły się po pomoc do prywatnej kliniki zajmującej się leczeniem bezpłodności.

Dla każdej pacjentki obliczono wskaźnik masy ciała (BMI) i na tej podstawie przypisano ją do jednej z trzech grup: o prawidłowej masie ciała, z nadwagą lub otyłością. Badacze zmierzyli też poziom hormonów oraz produktów przemiany materii w płynie, który wypełnia pęcherzyki jajowe zawierające jajo. Ten tzw. płyn pęcherzykowy pobrano w trakcie procedury zbierania komórek jajowych do zapłodnienia in vitro.

Jak wyjaśniają autorzy pracy, cechy komórek jajowych są uzależnione od warunków środowiska panujących w jajniku, a płyn pęcherzykowy stanowi najbliższe otoczenie jaja, będąc dla niego m.in. źródłem składników odżywczych.

Zobacz:  Koszulki Endo w Muzeum Narodowym
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments