Sztuka fotografowania dzieci

Niniejszy artykuł ma charakter luźnych przemyśleń. Nie należy go traktować dosłownie, jednak zastosowanie przynajmniej niektórych z niżej opisanych porad sprawi, że Wy i Wasze dzieci będziecie mieli przepiękne pamiątki na całe życie.

Na początek, nie kupuj zbyt drogiego aparatu. Kup taki, żeby był prosty w użyciu i w miarę nie za drogi. Przez co bez obawy dzieci będą mogły robić zdjęcia sobie nawzajem, a Wy nie będziecie się martwić ewentualnymi stratami.

Najlepszą radą jest oczywiście, żebyście zawsze mieli przy sobie aparat fotograficzny, w ten sposób dziecko będzie przyzwyczajone do tego, że jest fotografowane i przez to będzie bardziej zrelaksowane.

Od momentu kiedy malec się rodzi i przez pierwszych kilka miesięcy, zmienia się bardzo szybko. Możecie tak o tym wtedy nie myśleć, wierzcie mi, wkrótce zapomnicie jakie malutkie były Wasze dzieci kiedy się urodziły. Oczywiście, Wasze życie w tym czasie będzie na tyle zwariowane, że myślenie o zdjęciach będzie na dalszym planie. Ale pomimo tego starajcie się robić tyle zdjęć ile zdołacie.

Zawsze miejcie pod ręką aparat z naładowanymi bateriami. Ta rada wydaje się Wam oczywista, ale zdarza się nader często, żeby o tym nie wspomnieć, i to szczególnie w ważnych momentach.

Po pierwsze i po drugie i po trzecie bawcie się! Zdjęcia mają być dla Was przyjemnością, zabawą, sposobem na wspólne spędzanie czasu. Starajcie się, aby zdjęcia były jak najprostsze, bez sztucznego ustawiania, nienaturalnych dekoracji. Prostota ma największą siłę wyrazu.

Bądźcie świadomi źródeł światła. Najlepszy czas do fotografowania na zewnątrz w naturalnym świetle jest wcześnie rano i późno popołudniu, kiedy światło jest delikatniejsze, cieplejsze. W mieszkaniu wykorzystujcie światło wpadające przez okno, które daje szczególny klimat.

Używajcie elementów mogących pokazać skalę wielkości, jak np. ręce dorosłego, krzesło. To pokarze jakie są malutkie. W miarę możliwości róbcie zdjęcia  we dwójkę. Łatwiej jest wtedy skupić  uwagę dziecka, zabawkami, grzechotkami. Fajną zabawą będzie fotografowanie od czasu do czasu szczegółów, bucików, czapeczki, laurki  dla mamy, rączek, ulubionego misia, kwiatka w rączkach, łopatki itp.

Zobacz:  Tradycja jest w modzie

Absolutnie nie używajcie fleszy, chyba że jest to konieczne. Lampa błyskowa użyta w niewłaściwy sposób może spowodować więcej szkody niż pożytku. A przede wszystkim tracimy kreatywność, pomysły, umyka nam nastrojowe światło, a przy tym i atmosfera która była zanim nie użyliśmy flesza.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
14 lat temu

Proponuje zwrocic wieksza uwage na ortografie.

adam
adam
15 lat temu

Piękno przyciąga piękno
W kilku zdaniach ujmę to tak: piękna kobieta o pięknym wnętrzu, która potrafi uchwycić piękno… Jednym słowem,- znakiem rozpoznawczym tej Pani jest PIĘKNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ps. Dziękujemy za wspaniałą sesję,- jesteśmy z żoną zachwyceni:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Nic dodać nic ująć,- życzymy samych sukcesów i mamy gorącą prośbę o zarezerwowanie dla nas czasu na najbliższą sesję,- haha niedługo chrzciny:)))))
Ps. Rady na wagę złota,- dziękujemy&

Magda
Magda
15 lat temu

Śliczne zdjęcia, bardzo cenne uwagi, każda z nas ma szansę zrobić piękne zdjęcia swojemu dziecku, wystarczy pomysł i chęci. Dziewczyny i nie zapominajmy o sobie – faktycznie ja mam w albumie zdjęcia tylko dziecka, sama jestem może na kilku…