Pandemia nie sprzyja trosce o wzrok – opłakany stan oczu Polaków

Pandemia nie sprzyja trosce o wzrok – w 2020 roku 65% Polaków nie było u okulisty. Tymczasem co czwarty Polak ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle. Równocześnie bardzo dużo czasu spędzamy przed ekranami.

Oczy łatwo przeoczyć – to narząd mały, a na dolegliwości z nim związane łatwo przymknąć oko. Jednak wzrok to najważniejszy ze zmysłów w życiu człowieka, a paradoksalnie niewielkie niedogodności oczu mogą wywrzeć na nie trwały, negatywny wpływ.

W czasie pandemii oczy mają szczególnie ciężko – wciąż pracujemy przy komputerze, jednak w dużo gorszych warunkach oświetleniowych. Wolny czas spędzamy natomiast głównie przed ekranami: ponad 4 godziny dziennie ze smartfona lub tabletu korzysta 44% Polaków, a co trzeci z telewizji. W połączeniu z 8 godzinami poświęconymi na komputerowe home office dla oczu jest to ogromne obciążenie.

Wymuszona przez pandemię praca zdalna przy użyciu komputera bardzo niekorzystnie wpływa na nasze oczy, które stworzone są do patrzenia w dal. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze skutków tego rodzaju zachowań i najzwyczajniej nie dba o oczy. Statystyki mówią, że połowa Polaków powinna nosić okulary, w tym w wielu przypadkach także właśnie podczas korzystania z komputera. Do najczęstszych wskazywanych przez Polaków problemów spowodowanych nadmiernym wpatrywaniem się w ekrany należy wysuszenie oczu oraz dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie czy podrażnienie oczu, czyli tak zwany zespół suchego oka. Problem ten pojawia się już u nastolatków korzystających przez wiele godzin z komputera. Wszyscy powinniśmy nauczyć się traktować nasze oczy z troską i zgłaszać się do okulisty na rutynowe badanie narządu wzroku, zanim zaobserwujemy niepokojące objawy – mówi okulista dr n. med. Agnieszka Nowosielska.

Nie dziwi więc, że stan oczu Polaków nie jest najlepszy. Co czwarty z nas ocenia go źle lub bardzo źle. Oprócz wad wzroku i niewyraźnego widzenia, skarżymy się na łzawienie (59%), szczypanie i pieczenie oczu (53%), zaczerwienienie i przekrwienie oczu (47%) czy uczucie suchości (35%).

Zobacz:  Gotuj z Menudomowe.pl

Objawy te mogą wskazywać np. na zespół suchego oka, który często jest wynikiem długotrwałej pracy przy komputerze, przybierając postać przewlekłą. Z tego względu powinno się stale dbać o nawilżanie oczu i regularnie stosować krople do oczu. Należy starannie dobrać odpowiedni produkt, unikając kropli zawierających konserwanty. Substancje konserwujące mogą bowiem pogłębiać uszkodzenie delikatnej rogówki oka – powiedział Michał Członkowski, kierownik marketingu firmy URSAPHARM Poland dystrybutora nawilżających kropli Hylo Dual.

Tymczasem, co trzeci Polak przyznaje, że nie dba wystarczająco o oczy, skazując się na utratę komfortu. Faktem jest również, że zespołu suchego oka nie wolno lekceważyć, ponieważ może być objawem zapalnych chorób reumatycznych. Wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, aby ustalić przyczynę schorzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie. Tym bardziej niepokoi, że w zeszłym roku aż 64% Polaków nie było u okulisty.

O badaniu:
Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w grudniu 2020 roku.

URSAPHARM to lider na rynku okulistycznym w Europie. Firma zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych koncepcji i rozwiązań technologicznych do produkcji leków i wyrobów medycznych.

Założona w Niemczech w 1974 roku firma URSAPHARM rozwinęła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci w grupę firm, które obecnie działają na całym świecie. Międzynarodowa sieć URSAPHARM obejmuje obecnie biura w Polsce, Holandii, Austrii, Belgii, Czechach, Słowacji, Rosji i Indiach. Produkty URSAPHARM są również oferowane w 74 innych krajach poprzez umowy o współpracy z partnerami handlowymi.

URSAPHARM wytwarza krople i maści do oczu, krople donosowe i aerozole. Ponadto na nowoczesnych liniach produkcyjnych wytwarzane są również leki w postaci stałej: tabletki, tabletki powlekane, kapsułki twarde i granulaty proszkowe. Na rynku polskim dostępne są krople i maści do oczu oraz aerozole i maści donosowe.
Krople do oczu HYLO DUAL® to krople zalecane przy zespole suchego oka z jednoczesnymi objawami zapalenia i alergii. Aktywne składniki kwas hialuronowy i ektoina intensywnie nawilżają rogówkę i spojówkę oraz chronią przed nadmiernym parowaniem łez. Stabilny film łzowy łagodzi podrażnienia oczu związane z objawami zapalnymi lub wywołane alergiami, a w efekcie niweluje pieczenie i swędzenie oczu.

Zobacz:  Powrót do szkoły - zadbaj o wzrok dziecka
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments