Pierwsze kroki i pierwsze upadki

Pierwsze próby samodzielności mogą być bolesne. Gdy szkrab zaczyna naukę chodzenia, jest narażony na różne – mniej lub bardziej bolesne – urazy.

Jak reagować?
Maluch na upadek zwykle reaguje płaczem. Takie wywrotki mogą być przecież naprawdę bolesne. Zwykle jednak na wrażenia  bólowe wyrażane płaczem wpływa nie tylko sam upadek, ale i strach oraz utrata poczucia bezpieczeństwa. Jak powinni zachować się rodzice, gdy maluch po upadku płacze? Przede wszystkim powinni zacząć od obejrzenia miejsca stłuczenia i – jeśli zachodzi taka potrzeba – właściwie je opatrzyć. Zazwyczaj jednak wywrócenie się bobasa nie wywołuje żadnych wielkich urazów. Co wtedy robić? Jak uspokoić dziecko? Na pewno trzeba zachować spokój. Gwałtowne, emocjonalne reakcje rodziców jedynie zintensyfikują płacz pociechy. Często wystarczy przytulić i ukołysać szkraba, pogłaskać stłuczone miejsce, czasem pochuchać w nie, aby dziecko się uspokoiło.

Sprawdzony sposób na siniaki
Gdy dziecko samodzielnie odkrywa świat, urazy na pewno będą się zdarzać. Okłady z sody i maść z arniką – oto sprawdzone metody na pozbycie się siniaków. Jeśli jednak uraz na rączce lun nóżce dziecka jest bardziej dotkliwy, prócz stosowania środków działających przeciwobrzękowo, trzeba też bacznie obserwować stłuczone miejsce. A gdy ślad po urazie nie znika, warto pokazać dziecko pediatrze.

Zobacz:  Co warto wiedzieć o zakażeniach rotawirusowych?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments