1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zakupy dla dziecka
  6. »
  7. Pierwsze wakacje z maluszkiem – o czym należy pamiętać i jak się do nich przygotować?

Pierwsze wakacje z maluszkiem – o czym należy pamiętać i jak się do nich przygotować?

wózek dla dziecka

Wakacje z małym dzieckiem także mogą być źródłem odpoczynku od codzienności. Trzeba oczywiście wszystko bardzo dobrze zaplanować, aby nic nas nie zaskoczyło w czasie podróży. Przy odpowiednim przygotowaniu można nawet z maluchem wybrać się w dalszą podróż, nawet poza granice Polski. W przypadku podróży zagranicznej trzeba oczywiście pamiętać o wcześniejszym wyrobieniu dziecku paszportu lub dowodu osobistego. Ten drugi w przypadku dzieci kilkumiesięcznych będzie ważny jedynie do ukończenia przez nie 5 roku życia. Kiedy dziecko skończy 5 lat, nowy dokument będzie ważny już aż 10 lat. Wyrobienie dowodu osobistego, który przyda się w strefie Schengen jest bezpłatne.

fotokarty

Co spakować do walizki?

Kiedy już masz odpowiednie dokumenty dla dziecka, pozostaje przygotować bagaż podróżny. Do walizki spakuj tylko, to co niezbędne. Warto zrobić sobie wcześniej listę, a jeśli rzeczy jest zbyt dużo, dokonać wstępnej selekcji. Musisz wziąć pod uwagę miejsce, w które się wybierasz z dzieckiem. Jeśli jest to teren górski, to oczywiście musisz wziąć także cieplejsze rzeczy oraz odpowiednie obuwie. Jeśli dziecko ma kilka lat i są to Wasze pierwsze wakacje poza domem, to możesz zabrać go na górską wyprawę, ale raczej po dolinach. Musisz pamiętać, by wziąć ze sobą wózek spacerowy, gdyż dziecko nie pokona jeszcze wielu kilometrów na swoich nóżkach. Wózek weźmiesz również dla malucha. Wspólne spacery po dolinach wśród gęsto rosnących drzew i zarysowanych w oddali gór będą źródłem relaksu dla Was obojga. Gdy jedziesz nad Bałtyk, także musisz wziąć ze sobą kilka cieplejszych rzeczy. Świetnie sprawdzają się polary i bluzy na zapinanie, a także kardigany. Nad wybrzeżem mocno wieje zatem weź ze sobą także nakrycia głowy dla siebie i dziecka. Takie akcesoria przydadzą się również w górach. Nie będziemy wymieniać wszystkich przydatnych ubrań, a przypomnimy o niezbędnych elementach dodatkowych. Niezależnie od celu podróży nie możesz zapomnieć o dobrze wyposażonej kosmetyczce. Poza środkami higienicznymi powinny się w niej znaleźć kremy z faktorem przeciwsłonecznym SPF 50+. Takie są niezbędne dla dzieci i należy o tym pamiętać, aby obyło się bez oparzeń słonecznych. Kremem należy wysmarować również twarz, gdyż ona jest najbardziej narażona na promieniowanie UV. Nie zapomnij również o kompleksowo wyposażonej apteczce, bo o ile wybierasz się własnym samochodem to masz ją na wyposażeniu, to już decydując się na pociąg, autobus czy samolot o takie kwestie musisz zadbać. Warto zresztą plastry czy wodę utlenioną mieć w podręcznym bagażu, niezależnie od środka transportu. Oczywiście w przypadku samolotu musisz sprawdzić jakie obostrzenia mają dane linie, zwłaszcza gdy bierzesz ze sobą także leki.

Dopasuj i sprawdź fotelik samochodowy przed podróżą

Najczęściej w pierwszą podróż z dzieckiem wybieramy się własnym samochodem. W takim przypadku trzeba odpowiednio dopasować fotelik samochodowy. Jeśli kupiliście go wcześniej, to już pewnie doskonale wiesz, jak go używać. Jednak przed daleką podróżą musisz podwójnie dokładnie sprawdzić czy wszystko jest przymocowane jak należy. Jeśli masz fotelik z systemem ISOFIX, to zwykle poinformuje Cię o tym sygnał dźwiękowy i zapalona lampka. W przypadku tradycyjnie mocowanego fotelika musisz sprawdzić czy nie przesuwa się na kanapie i czy dobrze do niej przylega. Świetnie może się sprawdzić Joie Every Stages, który posłuży Ci na dość długo, gdyż jest fotelikiem z tak zwanej grupy mieszanej. Dziecko może w nim jeździć nawet 6-7 lat, pod warunkiem, że nie będziesz mieć w międzyczasie stłuczki czy kolizji. Wtedy fotelik bezwzględnie trzeba wymienić. Oczywiście przed zakupem sprawdź, czy Joie Stages pasuje do Twojego samochodu.

Rzeczy, które zawsze trzeba mieć pod ręką

Wybierając się w podróż z dzieckiem zawsze musisz mieć pod ręką jego ulubioną przytulankę, a w przypadku starszych dzieci tablet lub smartfon. Nawet jeśli jesteś przeciwnikiem elektroniki w rękach dzieci, to może to zapobiec intensywnemu marudzeniu w czasie podroży. W przypadku młodszych dzieci możesz im puścić bajkę albo dziecięce piosenki. Jeśli nie chcesz by przez dłuższą podróż wpatrywały się w ekran możesz postawić na słuchowiska dopasowane do wieku, czyli audiobooki musisz mieć w samochodowym schowku. Przydadzą się również dziecięce książeczki. Podróżując z dzieckiem, które jeszcze nie potrafi sygnalizować swoich potrzeb fizjologicznych, musisz mieć pod ręką pieluszki oraz kosmetyki dla dziecka. Najlepiej wszystko spakować do torby, którą zwyczajowo zawieszasz na rączce wózka.

Przygotuj wcześniej plan, ale pamiętaj, że nie wszystko uda Ci się zrealizować

Wiele osób mówi, że podróżując z dzieckiem trudno cokolwiek planować. Jest w tym wiele prawdy, jednak ramowy plan zawsze warto mieć. Zaplanuj zatem co będziecie oglądać i gdzie się zatrzymacie. Mini zoo będzie dobrym pomysłem dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku. Warto wybrać się również do muzeum figur woskowych czy takich dedykowanych dla dzieci. Sprawdź po prostu jakie atrakcje dla najmłodszych oferowane są tam, gdzie się wybieracie.

W czasie wakacji z dzieckiem możesz również znaleźć chwilę dla siebie, pod warunkiem, że weźmiesz kogoś ze sobą. Jeśli nie możesz jechać z partnerem, weź ze sobą babcię dziecka albo koleżankę, która lubi dzieci.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments