Aby ciało i umysł świeżo upieczonej mamy wróciły do formy, potrzebują około 6. – 8. tygodni. I to właśnie ten czas nazywamy połogiem.
Z czym musi się zmierzyć kobieta w czasie połogu? Jakie sytuacje mogą Cię zaskoczyć i jak sobie z nimi radzić? Poznaj opinie naszych ekspertów!
Sama natura
Połóg jest procesem fizjologicznym. Zmiany, jakie zachodzą wówczas w ciele kobiety, choć w pełni normalne, mogą zaskoczyć niejedną młodą matkę. Bo i wachlarz potencjalnie możliwych stanów i zachowań związanych z połogiem jest ogromny. W czasie, gdy część świeżo upieczonych mam odczuwa tuż po porodzie mocne pobudzenie i uniesienie połączone z ogromną dumą, inne czują pustkę , otępienie, zmęczenie. Każde z tych zachowań mieści się w granicach tzw. normy i często zależy m.in. od czasu trwania i przebiegu porodu.
Krwawienie
Krwawienie z dróg rodnych jest stanem zupełnie normalnym. Zwykle trwa ono około 4. – 6. tygodni i nie przypomina ono krwawienia miesiączkowego. Przede wszystkim jest ono bardziej obfite (zwłaszcza przez pierwsze dni po porodzie) i zmieniające swą barwę (przez pierwsze dni po porodzie ma ono barwę czerwoną, potem – różową, następnie brązowawą, aby ostatecznie, pod koniec połogu, zmienić kolor na żółtawo – białawą). W czasie krwawienia poporodowego z organizmu młodej mamy usuwane są także resztki tkanek i śluz. Dlatego warto zawczasu zaopatrzyć się w dużą ilość dużych podpasek. Młode mamy rekomendują je z wielu powodów – m.in. dlatego, że są bardziej chłonne i zwyczajnie lepsze, gdy przychodzi kobiecie usiąść.
Chociaż krwawienie z dróg rodnych po porodzie jest stanem zupełnie normalnym, musisz być czujna. Zbyt obfite krwawienia (tzn. takie, które wymusza bardzo częstą, częstszą niż 1 raz na godzinę, zmianę podkładu), jasnoczerwony kolor krwi (zwłaszcza, gdy jasnoczerwona krew pojawia się po 5. dobie od porodu) , wtedy, gdy wydzielina ma bardzo nieprzyjemny zapach oraz gdy dopadła cię gorączka – koniecznie udaj się do lekarza!