Program Festiwalu Kino Dzieci

Dwie animacje i sześć filmów aktorskich zmierzy się w konkursie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, którego druga edycja odbędzie się od 26 września do 4 października.

Wszystkie produkcje konkursowe zobaczą widzowie w 17 festiwalowych miastach m.in. Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W ogólnopolskim głosowaniu publiczność wybierze swojego faworyta. Nagrody przyznają także dwa niezależne jury: dziennikarzy i filmowców.

O nagrody Kwiatu Paproci ubiegać będą się najnowsze i najlepsze produkcje pełnometrażowe z całego świata. Wszystkie powstały w ciągu ostatnich dwóch lat, wiele z nich to ekranizacje bestsellerowych książek. W większości opowiadają o współczesnych dzieciach i stojącymi przed nimi wyzwaniach. To obrazy mądre, pełne emocji, dopracowane pod względem wizualnym, ze Skandynawii, Holandii, Brazylii i Łotwy.

Animacja „Hokus-pokus, Albercie Albertsonie” powstała na kanwie przebojowych książek Gunilli Bergström, które przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w nakładzie ponad ośmiu milionów egzemplarzy. Autorka i ilustratorka serii przyjedzie do Warszawy na Festiwal Kino Dzieci, by wspólnie z widzami obejrzeć swojego bohatera na dużym ekranie. Sześcioletni Albert Albertson będzie próbował z pomocą magika zrealizować swoje wielkie marzenie o posiadaniu psa. Chłopiec przekona się jednak, że marzenia spełniają się w najmniej oczekiwany sposób.

Nakręcony w Brazylii według scenariusza i w reżyserii Alê Abreu „Chłopiec i świat” po raz pierwszy pokazany został w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Zachwyceni jurorzy w uzasadnieniu werdyktu napisali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli. Bohater, chłopiec z małej wioski, postanawia odnaleźć ojca, który wyjechał do stolicy w poszukiwaniu pracy. Z ekranu nie pada ani jedno słowo, są za to wyjątkowe animacje dopełnione muzyką. Całość zabiera nas do dziecięcego świata, pokazuje współczesność, globalizację i konsumpcjonizm z perspektywy kilkulatka.

Scenariusz do holenderskiego filmu „Życie według Nino” napisała Urszula Antoniak. Mówi, że to rodzaj okrutnej bajki opowiadanej, by oswoić strach. Tytułowy Nino na ósme urodziny, które świętuje z rodzicami i starszym bratem, dostaje królika. Tego samego dnia mama ginie w wypadku. Ojciec pogrąża się w depresji, a brat znika gdzieś na całe noce. Pocieszycielem i wsparciem okazuje się królik, a chłopiec odkrywa, że rozumie mowę zwierząt. Podczas festiwalu Cinekid, gdzie film zdobył nagrodę główną doceniono, że tematy tak trudne jak śmierć, rozpad rodziny, agresja opowiada on tonem, w którym humor miesza się ze wzruszeniem.

Zobacz:  Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai podczas marcowych poranków w Multikinie

Holenderska „Wojna na deski” stała się jednym z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 roku, m.in. w duńskim Buster oraz norweskim Kristiansand. Bohaterami jest dwóch dwunastolatków, Ziggy i Bas, którzy biorą udział w konkursie na zbudowanie najwyższej wieży z klocków. Nierozłączni przyjaciele są pewni zwycięstwa. Ale splot okoliczność sprawia, że zabawa przeradza się w rywalizację, a film w przypowieść o tym, jak łatwo zatracić się w pogoni za sukcesem i zapomnieć o sprawach tak ważnych jak przyjaźń.

W konkursowe szranki Festiwalu Kino Dzieci stanie także łotewska produkcja „Mamo, kocham cię”, nagrodzona Grand Prix w sekcji Generation Kplus na Berlinale, uznana za najlepszy film na festiwalu filmowym dla dzieci i młodzieży w Zlinie. To historia o tym, jak trudno odbudować więź między rodzicem i dzieckiem oraz opowieść o uzdrawiającej mocy prawdy. 12-letni Raimonds próbując zatuszować złe wiadomości ze szkoły, wpada w spiralę kłamstw, którą trudno będzie mu zatrzymać. Sytuacja zaczyna wymykać się nastolatkowi spod kontroli.
„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Brom” powstało na bazie bestsellerowej serii książek, które od kilku lat święcą triumfy w Szwecji. Autor tekstu Martin Widmark oraz ilustratorka Helena Willis bohaterami historii uczynili parę małoletnich mieszkańców sennego szwedzkiego miasteczka Valleby. Lasse i Maja podejmują się rozwiązywania najtrudniejszych detektywistycznych zagadek. Wspólnie postarają się odkryć tajemnicę szkatuły ukrytej w krypcie przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu Von Brom.

„Jill i Joy” to opowieść o przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu. Reżyserka Saara Cantell przeniosła na ekran książkę Marjatty Kurenniemi, będącą historią dwóch dziewczynek spędzających razem wakacje. Ignorowane przez zapracowanych rodziców same organizują sobie czas. Niepostrzeżenie w świat rzeczywisty wkraczają czary. Dziewczynki zamieszkują w maleńkim domku, spotykają niezwykłych sąsiadów, wspólnie z nimi przeżywają serię tajemniczych przygód. Podobnie jak w słynnej „Pippi Langstrumpf” okazuje się, że maluchy pozostawione same sobie nie dość, że są szczęśliwe, to jeszcze mają zbawienny wpływ na dorosłych.

Zobacz:  Bella i Sebastian wzruszający film dla całej rodziny

Zestaw filmów konkursowych zamykają „Magiczne święta Kacpra i Emmy”. To kolejna odsłona przygód pary przedszkolaków, którą zarówno w wersji książkowej jak i filmowej, pokochały norweskie dzieciaki. Tym razem bohaterowie wyczekują Świąt Bożego Narodzenia. Emma pisze list do Świętego Mikołaja i prosi o śnieg. Razem z Kacprem starają się zadbać o niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Chcą przekonać dziadka, żeby spędził z nimi święta. I zrobią wszystko, by osiągnąć cel. Pierwsza część przygód Kacpra i Emmy zdobyła nagrodę publiczności oraz dziennikarzy podczas ubiegłorocznego Festiwalu Kino Dzieci. Czy uda się powtórzyć ten sukces? Przekonamy się wkrótce.

Kino Dzieci to jeden z największych festiwali dziecięcego kina w Polsce. Druga edycja odbędzie się od 26 września do 4 października w 17 miastach w Polsce pod hasłem „Zanurzmy się w kinie!”.
Na ekranie 70 wspaniałych tytułów. Filmy aktorskie, animacje oraz krótkie metraże. Poza tym wiele imprez towarzyszących: od rodzinnych filmowych śniadań przez warsztaty dla najmłodszych, po poważne debaty o polskiej kinematografii dziecięcej.

Więcej o festiwalu na: kinodzieci.pl

kino_dzieci_2
kino_dzieci_3

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments