1. Strona główna
  2. »
  3. PIĘKNA MAMA
  4. »
  5. Uroda
  6. »
  7. Promieniowanie UVA – co trzeba o nim wiedzieć?

Promieniowanie UVA – co trzeba o nim wiedzieć?

fotostarzenie

Promieniowanie to temat, o którym należy rozmawiać zwłaszcza w momencie zbliżającego się okresu wakacyjnego. Słońce ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na naszą skórę, jednak nierozważne korzystanie z niego może narobić nam więcej szkód i znacznie obniżyć kondycję nie tylko skóry, ale także zdrowia. Co warto wiedzieć o promieniowaniu UVA? Podpowiadamy.

Rodzaje promieniowania – UVB

Możemy wyróżnić trzy rodzaje promieniowania, jednak tylko dwa z nich bezpośrednio nas dotyczą. Jednym z nich jest światło UVB, które w dużej mierze jest odpowiedzialne za powstawanie rumienia podczas opalania. W przypadku nierozsądnej ekspozycji na słońce musimy liczyć się z oparzeniami skóry. Jak twierdzą lekarze, osoby, które doznały poparzenia słonecznego, są bardziej narażone na powstawanie zmian nowotworowych, czy nawet powstanie czerniaka. Zawsze warto sprawdzić, czy nie dotyczy nas alergia na słońce.
Ten rodzaj promieniowania ma też swoje plusy. Między innymi przyczynia się do syntezy witaminy D w skórze, co z kolei wpływa na jej właściwe rozświetlenie i blask.

Promieniowanie UVA – czym jest?

Drugim rodzajem promieniowania, na który jesteśmy narażeni wszyscy, jest UVA. Mówi się, że ten rodzaj światła jak wyjątkowo niebezpieczny dla skóry, ponieważ nie zatrzymują go chmury, a dodatkowo jest emitowany przez cały rok, niezależnie od pory roku czy pogody. Nie jest pochłaniany przez naturalną opaleniznę i nie wywołuje żadnych objawów ostrzegawczych. Zjawisko, jakim jest promieniowanie UVA, bardzo szybko przenika w głąb warstw naszej skóry. Skutki długotrwałego działania tego rodzaju światła mogą być długofalowe i zauważalne dopiero po czasie, dlatego tak istotne jest to, aby cały rok stosować kremy z filtrem.

Promieniowanie UVA, a fotostarzenie

Promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za fotostarzenie się skóry. Główny wpływ na to ma zaburzenie funkcji bariery ochronnej oraz degradację włókien kolagenu. Niewłaściwe zadbanie o skórę może doprowadzić nawet do zaburzenia ukrwienia skóry i modyfikację DNA skóry. Promieniowanie UVA w dużym stopniu przyczynia się do zmian w pigmentacji, ponieważ ma znaczący wpływ na pracę melanocytów.

Co warto wiedzieć o fotostarzeniu?

Gdy poprzez działanie promieni uva zostanie naruszona warstwa ochronna naszej skóry, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Gdy dochodzi do fotostarzenia, nasza skóra robi się szara, pozbawiona blasku i sucha.
Do typowych i charakterystycznych objawów zaliczyć możemy między innymi rogowacenie skóry i pogrubienie naskórka. Co ciekawe, światło uva ma znaczący wpływ na objawy trądziku różowatego, ponieważ nasila go i zaognia stany zapalne. Dochodzi również do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, a także do pękania drobnych naczynek.

Jak zapobiec fotostarzeniu?

Aby zniwelować niepotrzebne skutki pochłaniania promieniowania uva, należy używać kremów z filtrem przez cały rok. Dobrym pomysłem jest również unikanie mocnego słońca i wzmożona ostrożność w przypadku substancji światłouczulających.

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments