Siatki centylowe

Siatki centylowe

Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Skorzystaj z siatki centylowej!

fotokarty

Siatka centylowa

Siatki centylowe to specjalne wykresy, które  pozwalają określić czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Centyle ( a właściwie percentyle), czyli miara wykorzystywana do określenia rozwoju Twojej pociechy, to wartość statystyczna informująca, ile procent rówieśników Twojego dziecka waży i mierzy tyle samo, co Twój szkrab. Waga i wzrost Twojego syna lub córki jest  pokazywana w kontekście wagi i wzrostu statystycznego małego Polaka z uwzględnieniem różnicy płciowej – inne są zatem siatki dla chłopców, a inne dla dziewczynek.

Po co nam siatka centylowa

Siatka centylowa, która znajduje się w każdej książeczce zdrowia, pozwala określić, czy Twoje dziecko rozwija się harmonijnie. I to jest jej najważniejszy cel (( a nie to, czy dziecko rozwija się powyżej czy poniżej średniej). Jeśli krzywa wznosi się systematycznie – wszystko jest w porządku.

Jak czytać siatki centylowe

Zanim zaczniesz, pamiętaj, aby właściwie dobrać siatkę do płci dziecka. Zaznacz na wykresie wartość, która jest  wynikiem takich danych jak: wiek, waga i wzrost dziecka. Powtarzaj systematycznie pomiary malucha i zaznaczaj jego wyniki na wykresie. Regularne umieszczanie najnowszych pomiarów malucha na siatce centylowej stworzy tzw. krzywą rozwoju. Jeśli jest ona stale w tym samym przedziale centylowym  lub w przedziałach sąsiadujących, to jasny sygnał, że rozwój Twojej pociechy jest prawidłowy.

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments