1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Zdrowie
  6. »
  7. Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa

Czym jest przepuklina pępkowa? Czy jest groźna? Czy wymaga leczenia i- jeśli tak- to jakiego? Oto podstawowe informacje o jednej z najczęstszych przypadłości niemowląt.
Przepuklina
Przepuklina pępkowa to niewielka i niegroźna wada wrodzona dzieci. Ma postać swoistej „górki” znajdującej się w okolicach pępka i jest efektem ubytku znajdującego się w ścianie brzucha w okolicy pępka. W wyniku tego właśnie ubytku (niedomkniętego pierścienia pępkowego) narządy wewnętrzne maluszka próbują wydostać się na zewnątrz, tworząc przepuklinę. Przepuklina może mieć różne rozmiary- od małych, ledwo wyczuwalnych po duże, nawet kilkucentymetrowe.

Skąd się bierze
Wiele młodych mam uważa, że przepuklina pępkowa jest konsekwencją nieprawidłowego podwiązania pępowiny. To nieprawda- zgodnie twierdzą specjaliści i jednogłośnie mówią, że przyczyną przepukliny pępkowej jest niedomknięcie lub niewłaściwa budowa pierścienia pępkowego. Trzeba bowiem pamiętać, że u maluszka będącego w brzuchu mamy, jelita rozwijają się poza jamą brzuszną i dopiero potem cofają się do wnętrza brzucha przez pierścień pępkowy. Wady w budowie pierścienia pępkowego mogą spowodować powstanie przepukliny.

Jak leczyć
Przepuklina pępkowa jest przez specjalistów definiowana jako defekt, a nie jako choroba. Trzeba ją mieć na oku, co oczywiste, ale nie panikować. O sposobie leczenia przepukliny zawsze decyduje lekarz.  Jeśli przepuklina jest mała, wówczas istnieje duża szansa, że sama się zrośnie. Dlatego lekarze nie zalecają nagłych działań, rekomendują zaś spokój i cierpliwość. Zwykle proces zrastania wchłaniania się przepukliny trwa około 2 lat. Warto w tym czasie jak najczęściej kłaść maluszka na brzuszku. Wzmacnianie mięśni brzucha sprzyja szybszemu wchłanianiu się przepukliny.

Jeśli przepuklina jest duża, powoduje dolegliwości i płacz, wówczas lekarze zalecają tzw. plastrowanie. To zabieg polegający na zaklejaniu przepukliny specjalnymi plastrami. Trzeba jednak zauważyć, że ta metoda ma swoich przeciwników, wedle których plastrowanie rzadko przynosi pożądane efekty, a często jest źródłem różnych przypadłości i powoduje np. macerację naskórka.

Najskuteczniejszym sposobem walki z przepukliną, zwłaszcza tą o większych rozmiarach, jest leczenie operacyjne. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym, trwa około 30 minut i zazwyczaj już w tym samym dniu maluch może wrócić do domu.

Fot.Katarzyna Piwecka Fotografia ciążowa i dziecięca  Poznań www.katarzynapiwecka.pl

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments