1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Kampanie
  6. »
  7. „Równowaga – Praca – Rodzina”

„Równowaga – Praca – Rodzina”

rodzina

W sytuacji, kiedy w rodzinie znajduje się ktoś (dziecko, niepełnosprawny, starszy) wymagający opieki ze strony przynajmniej jednej osoby, mnożą się problemy natury psychologicznej i życiowej. Jak pokazują badania, obowiązki rodzinne, opiekuńcze oraz te związane z prowadzeniem domu w znacznej mierze wykonywane są przez kobiety.

Panie, które tymczasowo zrezygnowały z pracy zawodowej ze względu na opiekę nad osobą zależną, wraz z podjęciem decyzji o wejściu na rynek pracy, napotykają na szczególne trudności.

Łapanie równowagi

Kłopoty z powrotem na rynek pracy wynikają z braku lub dezaktualizacji kwalifikacji, braku doświadczenia zawodowego. Dużym problemem jest także brak satysfakcjonujących rozwiązań w zakresie zorganizowania opieki nad osobą zależną czy wreszcie gorsza sytuacja finansowa uniemożliwiająca podnoszenie umiejętności zawodowych w okresie sprawowania opieki. Warto dodać, iż rodziny mające pod opieką osobę zależną, borykają się z nieznanymi dla innych problemami. Czas wypełnia im: opieka nad dzieckiem; poszukiwanie odpowiedniej opiekunki czy wypróbowanych metod opieki; poszukiwanie przedszkoli, specjalistów, ośrodków rehabilitacyjnych. Przejazdy, wizyty u specjalistów, sprzęt rehabilitacyjny, podręczniki szkolne, pomoce dydaktyczne wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów. Wszystko to może być jednym z ważniejszych czynników dezorganizacji życia rodziny. Potrzebna jest wtedy pomoc zarówno psychologa, jak i wsparcie instytucjonalne dające możliwość pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments