W sytuacji, kiedy w rodzinie znajduje się ktoś (dziecko, niepełnosprawny, starszy) wymagający opieki ze strony przynajmniej jednej osoby, mnożą się problemy natury psychologicznej i życiowej. Jak pokazują badania, obowiązki rodzinne, opiekuńcze oraz te związane z prowadzeniem domu w znacznej mierze wykonywane są przez kobiety.
Panie, które tymczasowo zrezygnowały z pracy zawodowej ze względu na opiekę nad osobą zależną, wraz z podjęciem decyzji o wejściu na rynek pracy, napotykają na szczególne trudności.
Łapanie równowagi
Kłopoty z powrotem na rynek pracy wynikają z braku lub dezaktualizacji kwalifikacji, braku doświadczenia zawodowego. Dużym problemem jest także brak satysfakcjonujących rozwiązań w zakresie zorganizowania opieki nad osobą zależną czy wreszcie gorsza sytuacja finansowa uniemożliwiająca podnoszenie umiejętności zawodowych w okresie sprawowania opieki. Warto dodać, iż rodziny mające pod opieką osobę zależną, borykają się z nieznanymi dla innych problemami. Czas wypełnia im: opieka nad dzieckiem; poszukiwanie odpowiedniej opiekunki czy wypróbowanych metod opieki; poszukiwanie przedszkoli, specjalistów, ośrodków rehabilitacyjnych. Przejazdy, wizyty u specjalistów, sprzęt rehabilitacyjny, podręczniki szkolne, pomoce dydaktyczne wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów. Wszystko to może być jednym z ważniejszych czynników dezorganizacji życia rodziny. Potrzebna jest wtedy pomoc zarówno psychologa, jak i wsparcie instytucjonalne dające możliwość pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym.