Ciąża powinna być czasem wzmożonego odpoczynku oraz skwapliwego przygotowywania się i ciała, i umysłu do porodu i bycia mamą.
Błogi sen powinien spełniać tu jedną z kluczowych ról. Niestety, wiele ciężarnych ma kłopoty ze snem. Dlaczego tak się dzieje? Bezsenność przyszłych mam to dość powszechny problem. I im bliżej rozwiązania, tym więcej sytuacji zakłócających nocny wypoczynek ciężarnych. Co najczęściej nie pozwala spać przyszłym mamom? Skurcze łydek, bóle pleców, konieczność częstego oddawania moczu, nasilające się i coraz bardziej odczuwalne ruchy płodu, zgaga oraz problemy ze znalezieniem właściwej pozycji do snu. Nie bez znaczenia są tutaj, jakże powszechne szczególnie wśród kobiet oczekujących narodzin pierwszego potomka, obawy o przyszłość. Lęk przed porodem połączony z niepokojem o stan zdrowia dziecka, o to, jak się odnajdziemy w nowej roli i jak będzie wyglądało nasze życie, to – obok dolegliwości fizycznych – najczęstszy powód kłopotów z zasypianiem i mocnym, zdrowym snem. Jak pozbyć się natłoku myśli i efektywnie wypoczywać w nocy?
Na mocny, zdrowy, spokojny sen zaleca się ciepłą ( ale nie gorącą!) kąpiel. Przydatne mogą okazać się wszystkie te akcesoria, które wprowadzają Cię w stan relaksu: muzyka, dobra książka, ciekawy magazyn. Być może warto spróbować jogi, która nie tylko świetnie przygotowuje ciało do porodu i macierzyństwa, ale także znakomicie poprawia kondycję psychiczną.
W trosce o dobry sen przyszłej mamy lekarze radzą zrezygnowanie z ciężkostrawnych kolacji. Tłuste i ostro przyprawione potrawy powodują zgagę i nudności. Najlepiej, aby ostatni posiłek został zjedzony ok. 3 godziny przed zaśnięciem. Do snu najlepiej ułożyć się na lewym boku. Dzięki temu zapewnisz sobie i dziecku właściwy dopływ krwi. Pomocne mogą okazać się także stare, sprawdzone sposoby: wietrzenie mieszkania przed snem, spacer, częste przebywanie na świeżym powietrzu.
Zaburzenia snu u przyszłych mam to nie tylko bezsenność. To także zbyt duża potrzeba snu, doświadczana szczególnie na początku ciąży. Poczucie zmęczenia i senności, tak typowe dla pierwszego trymestru jest w pełni uzasadnione. To wynik wzmożonego działania progesteronu.
Dlaczego przyszłym mamom tak bardzo potrzebny jest dobry sen? To oczywiste! Niewyspana przyszła mama nie jest odpowiednio zregenerowana, czuje się osłabiona i apatyczna. Czy zaburzenia snu u ciężarnej trzeba konsultować z lekarzem? Na pewno warto o tym wspomnieć przy okazji kolejnej wizyty. Ginekolog może zalecić odpowiednie postępowanie (zmianę diety, więcej ruchu, zmianę pozycji do snu), może także przepisać Ci leki ułatwiające zasypianie. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę, jeśli Twoje problemy ze snem są wynikiem zbyt silnych i zbyt intensywnych ruchów płodu.