O co najczęściej martwią się mamy karmiące? O to, czy maluszek jest najedzony. Skąd wiedzieć, czy pociecha się najada? Czy są jakieś sposoby na sprawdzenie, czy bobas przyjmuje właściwą ilość pokarmu? Na szczęście są!
Jak ssie?
Wystarczy kilka karmień, aby się zorientować, czy bobas będący w danym momencie przy piersi je, czy tylko porusza ustami, traktując maminą pierś jak smoczek. Jeśli dziecko je, powinno głęboko chwycić pierś i słychać będzie charakterystyczny odgłos połykania mleka. Jego brak oznacza, że szkrab ssie pierś mamy w innym celu. Jeśli zauważyłaś, że dziecko nie ssie prawidłowo, spróbuj dostawić maluszka ponownie.
Jak długo?
Każde dziecko je w swoim własnym tempie – jedno krócej, drugie dłużej. Przyjmuje się jednak, że niemowlę powinno ssać pierś mamy nie krócej niż 10-15 minut. To minimalny czas, jaki jest potrzebny maluszkowi, aby mógł się najeść i spożyć to najbardziej wartościowe mleko.
Obserwuj szkraba
Zwykle bobas domaga się piersi co 2,5 – 3 godziny. Jedno karmienie wystarcza bowiem na taki właśnie okres czasu. Prawda jest jednak taka, że malucha powinno się przystawiać jak najczęściej.Gdy pociecha między karmieniami jest spokojna, pogodna, zadowolona, można mieć absolutną pewność, że ma pełny brzuszek. Jeśli jednak po karmieniu maluch zachowuje się niespokojnie, spróbuj przystawić go raz jeszcze. Być może nie najadł się wystarczająco.
Przyrost wagi
Ważenie – to całkowicie obiektywny i jednoznaczny sposób na sprawdzenie, czy ilość przyjmowanego przez dziecko pokarmu jest wystarczająca. Niemowlęta powinny przybierać na wadze ok. 125 – 210 gram tygodniowo. Jeśli Twoja pociecha przybiera zbyt mało, udaj się na konsultację do pediatry lub doradcy laktacyjnego.
Mój bobas jak prześpi całą noc to wiem, że wieczorem najadał się do syta, bo wcześniej jak miałam problemy z laktacją to budził się często głodny a ja nie miałam czym go nakarmić i płakałam razem z nim. Potem już było lepiej bo kupiłam femaltiker, który mi przywrócił laktację.