Dla ponad trzech czwartych Polaków nie ma ważniejszej w życiu wartości, niż szczęście rodzinne. Niemal wszyscy chcieliby mieć dzieci. Kolejne miejsca w rankingu zajmują zdrowie, spokój i uczciwość. Takie są wyniki marcowych badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
29 proc. badanych uważa się za „raczej rodzinnego”, a jedynie czterech na stu twierdzi, że przebywanie z rodziną nie ma dla nich specjalnego znaczenia.
Z badań wynika, że ci, którzy obecnie żyją samotnie, w ponad połowie przypadków woleliby mieć rodzinę złożoną z małżonków i dzieci. Tylko co szóstemu z nich (16 proc.) odpowiada obecna sytuacja.
Ciekawe wyniki przynoszą badania rodzin wielopokoleniowych. 67 proc. Ankietowanych, żyjących w takich warunkach nie wyobraża sobie życia w mniejszej rodzinie, a nieco ponad jedna czwarta z nich chciałaby rodziny, składającej się tylko z rodziców z dziećmi.
81 proc. rodzin, składających się z małżeństw i dzieci, jest zadowolonych z takiego modelu, lecz aż co dziewiąta z par (12 proc.) chciałaby powiększenia rodziny. Tylko co czwarte małżeństwo bez dzieci (23 proc.) jest zadowolone z takiej sytuacji, ponad połowa z nich (54 proc.) chciałaby powiększenia rodziny, a ponad jedna piąta (22 proc.) stworzenia rodziny wielopokoleniowej.
Niemal wszyscy ankietowani dorośli Polacy (94 proc.) chcą mieć dzieci. Jedynie dwie osoby na sto wolałyby pozostać bezdzietne, a 4 proc. odmawia udzielenia odpowiedzi na pytanie o preferowaną liczbę potomstwa. Największa grupa respondentów (50 proc.) chciałoby mieć dwoje dzieci, niemal co czwarty (23 proc.) – troje dzieci, sześciu na stu – czworo dzieci, a tylko co dziesiąty (10 proc.) – jedynaka. 3 proc. Badanych chciałoby mieć co najmniej piątkę potomstwa. 2 proc. Zaznaczyło, że chce, by zadecydował o tym los.
Wbrew deklaracjom o popieraniu dzietności, tylko 11 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lata doczekało się potomstwa. Dla grupy osób w wieku 25-34 lata jest to 53 proc., a w przedziale 35-44 lata – 89 proc. Więcej niż dwójkę dzieci ma co dwudziesty ankietowany w wieku 25-34 lata (5 proc.), 28 proc. ankietowanych w wieku 35-44 lata, 30 proc. respondentów w wieku 45-54 lata, 32 proc. respondentów w wieku 55-64 lata, a także ponad 43 proc. tych, którzy ukończyli 65 lat. „Rzeczywista dzietność wraz z wiekiem zdecydowanie maleje, choć z deklaracji można oczekiwać zmiany tej tendencji”, przyznają socjolodzy oceniający badanie.