Szczęście rodzinne najważniejsze dla Polaków

Dla ponad trzech czwartych Polaków nie ma ważniejszej w życiu wartości, niż szczęście rodzinne. Niemal wszyscy chcieliby mieć dzieci. Kolejne miejsca w rankingu zajmują zdrowie, spokój i uczciwość. Takie są wyniki marcowych badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Przekonanie, że człowiek potrzebuje rodziny, jest wśród Polaków powszechne. Sądzi tak 92 proc. respondentów. Aż dwie trzecie badanych deklaruje, że najchętniej spędza czas wśród rodziny i uznaje się za osobę zdecydowanie rodzinną.

29 proc. badanych uważa się za „raczej rodzinnego”, a jedynie czterech na stu twierdzi, że przebywanie z rodziną nie ma dla nich specjalnego znaczenia.

Do „stosunkowo najbardziej rodzinnych” zaliczają siebie wdowcy i osoby pozostające w związku małżeńskim. Częstość zaliczania siebie do takich osób zdecydowanie wzrasta wraz z wiekiem. Blisko dwie trzecie ankietowanych za najodpowiedniejszy model rodziny uznaje małżeństwo z dziećmi. Co czwarty chciałby żyć w dużej rodzinie wielopokoleniowej. Tylko 3 proc. respondentów opowiedziało się za małżeństwem bez dzieci, 2 proc. za życiem samotnym, a 1 proc. za tymczasowym związkiem partnerskim z osobą odmiennej płci.

Z badań wynika, że ci, którzy obecnie żyją samotnie, w ponad połowie przypadków woleliby mieć rodzinę złożoną z małżonków i dzieci. Tylko co szóstemu z nich (16 proc.) odpowiada obecna sytuacja.
Ciekawe wyniki przynoszą badania rodzin wielopokoleniowych. 67 proc. Ankietowanych, żyjących w takich warunkach nie wyobraża sobie życia w mniejszej rodzinie, a nieco ponad jedna czwarta z nich chciałaby rodziny, składającej się tylko z rodziców z dziećmi.

81 proc. rodzin, składających się z małżeństw i dzieci, jest zadowolonych z takiego modelu, lecz aż co dziewiąta z par (12 proc.) chciałaby powiększenia rodziny. Tylko co czwarte małżeństwo bez dzieci (23 proc.) jest zadowolone z takiej sytuacji, ponad połowa z nich (54 proc.) chciałaby powiększenia rodziny, a ponad jedna piąta (22 proc.) stworzenia rodziny wielopokoleniowej.

Zobacz:  Co zrobić, aby maluch jadł warzywa?

Niemal wszyscy ankietowani dorośli Polacy (94 proc.) chcą mieć dzieci. Jedynie dwie osoby na sto wolałyby pozostać bezdzietne, a 4 proc. odmawia udzielenia odpowiedzi na pytanie o preferowaną liczbę potomstwa. Największa grupa respondentów (50 proc.) chciałoby mieć dwoje dzieci, niemal co czwarty (23 proc.) – troje dzieci, sześciu na stu – czworo dzieci, a tylko co dziesiąty (10 proc.) – jedynaka. 3 proc. Badanych chciałoby mieć co najmniej piątkę potomstwa. 2 proc. Zaznaczyło, że chce, by zadecydował o tym los.

Wbrew deklaracjom o popieraniu dzietności, tylko 11 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lata doczekało się potomstwa. Dla grupy osób w wieku 25-34 lata jest to 53 proc., a w przedziale 35-44 lata – 89 proc. Więcej niż dwójkę dzieci ma co dwudziesty ankietowany w wieku 25-34 lata (5 proc.), 28 proc. ankietowanych w wieku 35-44 lata, 30 proc. respondentów w wieku 45-54 lata, 32 proc. respondentów w wieku 55-64 lata, a także ponad 43 proc. tych, którzy ukończyli 65 lat. „Rzeczywista dzietność wraz z wiekiem zdecydowanie maleje, choć z deklaracji można oczekiwać zmiany tej tendencji”, przyznają socjolodzy oceniający badanie.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments