Tokofobia- paniczny strach przed porodem

Tokofobia to nie jest zwykły lęk przed porodem. To strach paraliżujący i całkowicie dezorganizujący życie kobiety. Nasila się zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, gdy do rozwiązania pozostaje naprawdę niewiele czasu. Bywa jednak i tak, że paniczny lęk przed porodem na tyle skutecznie blokuje kobietę, że ta nigdy nie zachodzi  w ciążę i  nigdy nie zostaje matką. Czym tak naprawdę jest tokofobia? Jakie są jej symptomy? I jak z nią walczyć?

Tokofobia
Zjawisko istnieje od wieków, ale wciąż nie zostało odpowiednio zbadane i zdiagnozowane. Wiadomo, że tokofobia, tak jak i inne fobie, jest zachowaniem patologicznym i wymaga leczenia. To silne zaburzenie lękowe, które może powodować bezustanne odsuwanie ciąży w czasie, a nawet całkowitą rezygnację z macierzyństwa. Specjaliści, próbując znaleźć odpowiedź na pytania o przyczyny tokofobii, wskazują na kilka jej rodzajów: pierwotną (dotyka kobiet, które nigdy nie były w ciąży) i wtórną (będącą efektem np. trudnego porodu, poronienia, narodzinach martwego dziecka czy depresji poporodowej).

Objawy tokofobii
Lęk przed porodem jest stanem zupełnie normalnym dopóty, dopóki potrafimy tym strachem zapanować. Zwykle bowiem boimy się tego, co nieznane, co wiąże się z bólem, co jest związane z pewną nieprzewidywalnością- a takim właśnie procesem jest poród. Jeśli jednak lęk jest dezorganizujący, gdy na samą myśl o porodzie przyszła mama wpada w panikę, gdy pojawiają się negatywne myśli i przeświadczenia o śmierci własnej lub śmierci dziecka w czasie trwania porodu, wówczas możemy mieć pewność, że kobieta cierpi z powodu tokofobii i że potrzebuje pomocy.

Jak pomóc
Paniczny lęk przed ciążą i porodem może zdezorganizować życie- to pewne. Panie, które dosięgła tokofobia, potrzebują pomocy. Wsparcie partnera to pierwszy, bardzo ważny, czasem zupełnie wystarczający krok. Nieoceniona jest także pomoc ginekologa. Okazuje się bowiem, że im większa jest świadomość kobiety dotycząca przebiegu ciąży, tym mniejszy jest jej lęk. W kontrolowaniu przebiegu ciąży i wyjaśnianiu związanych z nią obaw i lęków nieoceniona jest także pomoc psychologa.

Zobacz:  Poród w wodzie - zalety, korzyści, przeciwwskazania
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

Dla kobiet ktore az tak panicznie boja sie porodu naturalnego najlepszym wyjsciem jest cesarka. Sama mam zamiar z tego skorzystac obojetnie czy komus bedzie sie to podobalo czy nie. To moje cialo , moja psychika i moj wybor.
Sa kobiety ktore nadaja sie do tego zeby rodzic naturalnie ( i te podziwiam) i takie ktore sie do tego nie nadaja (np ja).
A wiadomo ze kazda kobieta marzy o pieknym zdrowym dzieciątku 🙂

Pozdrawiam cieplo wszytskie przyszle i obecne MAMY 🙂