1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Jak ułatwić dziecku wejście w szkolne obowiązki?

Jak ułatwić dziecku wejście w szkolne obowiązki?

Razem z szykowaniem wyprawki na kolejny rok szkolny, rozpoczyna się oswajanie dziecka z nowymi obowiązkami.

Uświadomienie kilkulatkowi, że od teraz  powinien skupić się na nauce, bywa jednak trudne… Pójście do szkoły po udanych wakacjach, pełnych przygód i beztroskiej zabawy bywa trudnym momentem dla wszystkich uczniów, ale to właśnie kilkuletnim dzieciom sprawia najwięcej kłopotu. Im starszy uczeń, tym lepiej rozumie potrzebę edukacji i powtarzalny rok po roku cykl nauki. Kilkuletnie dziecko to jeszcze nieświadomy uczeń, przyzwyczajony do zabawy, nierozumiejący w pełni, na czym polega szkolny obowiązek.  Nie ma więc co się dziwić, jeśli nasza pociecha, która do szkoły idzie po raz pierwszy, czuje się w niej zagubiona. Co zrobić, by ułatwić maluchowi start w szkole? Liczyć na pedagogiczne możliwości nauczycieli? Czekać, aż dziecko przyzwyczai się do nowych obowiązków? A może  wziąć sprawę w swoje ręce i sprawić, by nasz syn lub córka polubili szkołę i naukę jeszcze przed jej poważnym rozpoczęciem?

Jeśli chcemy pomóc dziecku wejść w szkolne obowiązki powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by pozytywnie myślało o zmianie, jaka go czeka. Powinno wiedzieć, że szkoła to nie koniec świata, że może być równie ciekawa i fascynująca, co zabawa na podwórku. Że nauka może być przygodą, a wiedza najlepszą nagrodą. Wiele zależy od nas – rodziców, od tego, jakiego wsparcia udzielimy naszemu dziecku przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Zadbajmy również o oswojenie jego umysłu z wiedzą. Tu wyręczyć nas może wiele edukacyjnych narzędzi, choć najbardziej skuteczny może okazać się… komputer. To dzięki niemu możemy zaktywizować dziecko do pracy umysłowej, ćwiczeń, które pobudzą jego mózg i przygotują na przyjęcie większej dawki wiedzy, jaką zaserwuje mu szkoła. Tym, czym można zainteresować dziecko już pięcioletnie może być odpowiednia, bezpieczna, edukacyjna gra komputerowa. Akademia Umysłu Junior to seria gier edukacyjnych dla dzieci od 5. do 9. lat. Wydana w kilku odsłonach:  LATO i ZIMA, JESIEŃ, jest zbiorem ćwiczeń pozbawionych przemocy, których głównym celem jest edukacja na poziomie udanej zabawy. Koncentracja, dobra pamięć czy trafne skojarzenia to umiejętności, które pomogą kilkulatkowi zmierzyć się ze szkolną rzeczywistością, a które w łatwy i szybki sposób przyswoi dzięki takiej grze. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie poziomu programu do wieku. W przypadku starszych uczniów warto więc wykorzystać inną serię Akademii Umysłu – Pamięć, Koncentracja, Szybkie czytanie.

Pamiętajmy, że jako rodzice powinniśmy być wsparciem dla naszych dzieci. Odpowiednie przygotowanie na pierwszy dzień szkoły może mieć ogromne znaczenie dla najbliższych lat, które spędzi w szkolnej ławce. Więcej informacji na : www.akademia-umyslu.pl

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments