1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Tradycja jest w modzie

Tradycja jest w modzie

Jak pokazują najnowsze badania, wraca moda na stosowanie tradycyjnych metod wychowawczych. Do lamusa odchodzi totalna swoboda, a jej miejsce zajmuje dyscyplina. Czy słusznie?
Nie jest łatwo wychować człowieka na człowieka. Wybór właściwej metody wychowawczej to zapewne klucz do sukcesu. Tylko skąd wiedzieć, który sposób kształtowania zachowania malucha jest najbardziej odpowiedni? Po wielu latach stosowania tzw. „bezstresowego wychowania”, widząc, czym kończy się totalna akceptacja wszelkich zachowań dziecka i danie mu maksymalnej swobody, rodzice coraz częściej, jakby intuicyjnie, sięgają po tradycję. Okazało się bowiem, że niewyznaczanie żadnych granic, niedefiniowanie tego, co dobre i złe, przyniosło skutki odwrotne do zamierzonych. Nie dość, że dzieci wychowywane bezstresowo nie wyrastają na szczęśliwych i spełnionych dorosłych, to dodatkowo ilość problemów natury wychowawczej, jaką sprawiają młodzi, często jest dla rodziców bardzo trudnym doświadczeniem. 

Poszukiwanie nowych technik wychowawczych zaprowadziło i rodziców, i pedagogów do przeszłości. Znów zwrócono się w stronę dyscypliny. Jednak współczesne metody wychowawcze, choć nawiązują do tradycji, nie są jej wierną kopią. To raczej forma pośrednia pomiędzy dawniejszym rygorem i współczesną swobodą. To połączenie akceptacji malucha, uwzględniania jego pragnień, wsłuchiwania się w jego potrzeby z jasnym prezentowaniem rodzicielskiego punktu widzenia – tak, aby pociecha wiedziała, co mieści się w kanonie zachowań powszechnie akceptowalnych, a co jest daleko poza nim.

Wyznaczenie reguł „gry” jest dla wszystkich korzystne – dziecko czuje się lepiej, pewniej i bezpieczniej, gdy to na rodzicach spoczywa ciężar kontrolowania sytuacji, a rodzice mają możliwość kształtowania postaw dziecka i wpływania na jego zachowanie.  Znalezienie tego „złotego środka” jest podstawą sukcesu – stworzenia szczęśliwej rodziny i wychowania szczęśliwego człowieka, który znakomicie funkcjonuje w strukturach społecznych i doskonale radzi sobie w dorosłym życiu. Czyż nie o to przecież chodzi?

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments