1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Zdrowie
  6. »
  7. Ulga w Atopowym Zapaleniu Skóry u niemowląt i dzieci

Ulga w Atopowym Zapaleniu Skóry u niemowląt i dzieci

Zimą objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się ze względu na ciepłe i suche powietrze.  W tym okresie atopowa skóra dzieci wymaga szczególnej troski i opieki. Na atopowe zapalenie skóry choruje coraz więcej osób w każdym kolejnym pokoleniu. Obecnie rozpoznawane jest u 10 – 12% populacji.  Częściej z problemem tym borykają się niemowlęta i bardzo małe dzieci. Nieco rzadziej dzieci w wieku 3-16 lat – ok. 4,7%, a także 1,6% dorosłych w wieku 17-80 lat.

fotokarty

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Na skórze pojawiają się grudki, pęcherzyki i strupy, a skóra dotknięta chorobą jest silnie zaczerwieniona, robi się sucha oraz łuszcząca. Choroba najczęściej pojawia się w okolicach twarzy, zgięciach rąk i nóg, na szyi oraz na skórze wokół ust. Najbardziej uciążliwym objawem jest silny świąd skóry, który powoduje drapanie się dziecka głównie po twarzy, w zgięciach łokciowych czy pod kolanami. Swędzenie może być tak silne, że dziecko przestanie się drapać dopiero w momencie rozdrapania skóry do krwi.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry zwane jest również egzemą czy wypryskiem. Choroba ma podłoże alergiczne. Skóra traci ochronną warstwę lipidów i staje się bezbronna. Pod wpływem alergenów następuje reakcja obronna objawiająca się stanem zapalnym skóry. Nie można jednoznacznie wskazać czynnika wywołującego chorobę, więc usunięcie przyczyn choroby jest trudne lub niemożliwe. Ważną rolę odgrywają też predyspozycje genetyczne. Jeżeli w rodzinie ktoś choruje na AZS, bardzo możliwe jest, że choroba pojawi się w następnych pokoleniach.

Codzienne życie z atopowym zapaleniem skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega w pierwszym etapie na wykryciu czynnika uczulającego, co jednak nie zawsze jest łatwe, a u niektórych wręcz niemożliwe (choroba jest bardzo zindywidualizowana – istnieje wiele różnych mechanizmów chorobowych). Gdy uda się rozpoznać alergen, należy dążyć do jego wyeliminowania z otoczenia osoby chorej. Skórze atopowej trzeba poświęcić wiele czasu. Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, a więc przede wszystkim mycie (nie za długie kąpiele!), nawilżenie i natłuszczenie. U dzieci dodatkowym problemem jest drapanie podrażnionych miejsc, co prowadzi do pogorszenia stanu skóry małego pacjenta. Dlatego zaleca się zakładanie specjalnej miękkiej odzieży, która nie drażni chorej skóry, działa kojąco, a także rękawiczek, które uniemożliwią dziecku drapanie.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments