Dzień narodzin Twojego dziecka jest pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego. Przysługuje Ci 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 przy każdym następnym lub 28 tygodni, jeżeli urodziłaś bliźnięta lub więcej dzieci.
Jeśli Twoja umowa terminowa była przedłużona do dnia porodu, wygasa wraz z narodzinami dziecka. Nie jesteś już pracownikiem i nie masz prawa do urlopu macierzyńskiego. Będzie Ci jednak wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS przez okres równy urlopowi macierzyńskiemu.
Pamiętaj: masz prawo wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu przed przewidywaną datą porodu. Jest to jednak Twój przywilej, a nie obowiązek – nikt nie może zmusić Cię do skorzystania z niego.
Gdy wykorzystasz co najmniej 14 tygodni urlopu po porodzie, możesz zrezygnować z pozostałej części na rzecz ojca dziecka ( jeżeli jest on pracownikiem). Informację o skorzystaniu z tego prawa musisz przekazać swojemu pracodawcy najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do swojego wniosku dołącz zaświadczenie od pracodawcy ojca dziecka, potwierdzające rozpoczęcie przez ojca urlopu bezpośrednio po Twojej rezygnacji.