Uroda w ciąży – co wolno, a czego lepiej unikać?

Kiedy Twoi przyjaciele i krewni dowiedzą się, że jesteś w ciąży, pewnie będą Ci mówić, jak pięknie wyglądasz i zachwycać się bijącym od Ciebie cudownym blaskiem macierzyństwa.

Sama możesz się czuć piękniejsza, chociaż niektóre kobiety doświadczają zupełnie przeciwnych emocji. Możesz na przykład odkryć, że wcale nie cieszą Cię zmiany fizyczne, które zachodzą w Twoim ciele. W każdym razie, jeżeli przypominasz większość pacjentek, będziesz się zastanawiać, czy stosowane tradycyjnie przez Ciebie zabiegi upiększające są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Niżej wymieniamy je jeden po drugim i informujemy Cię o potencjalnych zagrożeniach:

Botulina (botoks): nie wiadomo, czy podczas ciąży i karmienia piersią można stosować terapię opartą na botulinie. Nasza rada? Ciesz się pięknem płynącym z blasku, jaki daje Ci ciąża, i poczekaj na botoks.

Kosmetyki złuszczające chemicznie naskórek (peelingi): głównymi składnikami peelingów są kwasy owocowe (czyli tzw. alfahydroksykwasy). Substancje chemiczne działają co prawda miejscowo, ale Twój organizm absorbuje jednak pewne, acz niewielkie ich ilości. Nie znaleźliśmy żadnych danych o tym, czy podczas ciąży można bezpiecznie stosować kosmetyki złuszczające naskórek. Prawdopodobnie nie stanowią zagrożenia, ale jeżeli chcesz, porozmawiaj najpierw z lekarzem.

Maseczki: może zauważyłaś, że w ciągu ostatnich kilku tygodni zmieniła Ci się cera. Dzieje się tak, ponieważ czasami hormony ciążowe mogą wywołać rewolucję na Twojej skórze. Maseczki mogą pomóc, lecz wcale nie muszą. Nie przejmuj się jednak, zaaplikuj sobie jakąś, choćby po to, żeby usiąść i rozkoszować się chwilą relaksu!

Farby do włosów: jedno z pierwszych pytań, jakie zadają niektóre z naszych pacjentek, brzmi: „Czy mogę farbować włosy?” albo „Czy mogę sobie rozjaśnić włosy?” (inne czekają, aż pojawią się im odrosty do połowy włosów i dopiero wtedy błagają o pozwolenie). Większość kobiet boi się farb do włosów, ponieważ przeczytały w czasopiśmie albo usłyszały od przyjaciółek, że takie specyfiki mogą być toksyczne i działać szkodliwie na dziecko. Pracownicy medyczni zwykle nie są w tej kwestii zgodni. Twój lekarz może Ci zalecić stosowanie w czasie ciąży farb opartych na wyciągach roślinnych. Jednak z drugiej strony, lekarz Twojej przyjaciółki może jej powiedzieć, ze nie ma nic złego w farbowaniu włosów. Rozstrzygnięcie sporu: prawdopodobnie stosowanie farb do włosów podczas ciąży jest nieszkodliwe. Żadne badania nie wykazały, że takie kosmetyki powodują wady rozwojowe czy poronienia. Wiele lat temu niektóre farby zawierały formaldehyd i inne potencjalnie niebezpieczne substancje, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Jednak do nowszych farb nie używa się już takich związków.

Zobacz:  Kobieta bez retuszu

Depilacja woskiem: usuwanie włosów z nóg i linii bikini wiąże się z nałożeniem rozgrzanego wosku na dane miejsce, a następnie z usunięciem go razem z owłosieniem. Żaden z preparatów woskowych nie zawiera nic, co mogłoby być szkodliwe dla dziecka. Nie dopuszczaj zatem do wzrostu owłosienia podczas ciąży, jeżeli ma to Ci pomóc zachować dobry nastrój i ładny wygląd.

Depilacja laserowa: laser używany do depilacji rozgrzewa mieszek włosowy i zatrzymuje w ten sposób wzrost włosa. Często najpierw stosuje się kremy ze środkiem znieczulającym, aby zmniejszyć ból odczuwany podczas zabiegu. Mimo że nie mogliśmy znaleźć żadnych danych na temat laserowej depilacji podczas ciąży, nie widzimy żadnych podstaw ku temu, żeby ten zabieg – wszak stosowany miejscowo – miał powodować jakieś problemy w rozwoju Twojego dziecka.

Manicure i pedicure: inne często zadawane pytanie brzmi: „Czy mogę robić sobie manicure/pedicure albo stosować tipsy, tudzież tipsy akrylowe, kiedy jestem w ciąży?”. I znowu odpowiedź jest twierdząca. Zdrowy rozsądek podpowiada, że jeżeli udasz się do renomowanego salonu, gdzie sprzęt jest odpowiednio czyszczony, a samo miejsce dobrze przewietrzone, ryzyko jest równe zeru.

Masaże: można stosować masaże, tym bardziej że wielu specjalistów oferuje ciężarnym specjalne masaże, których celem jest rozluźnienie brzucha. Niektórzy używają nawet specjalnych stołów z wciętym środkiem, żebyś mogła się wygodnie położyć twarzą w dół, zwłaszcza w ostatniej fazie ciąży, kiedy brzuch jest już pokaźny.

Trwała ondulacja: nie istnieją żadne dowody naukowe na to, że substancje chemiczne zawarte w trwałej ondulacji mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Jednak takie preparaty zwykle zawierają znaczne ilości amoniaku, więc dla własnego bezpieczeństwa używaj ich w pomieszczeniu o dobrej wentylacji.

Prostowanie włosów: termalne prostowanie włosów jest stosunkowo nową metodą trwałego prostowania włosów. Proces polega na aplikacji rozmaitych substancji chemicznych i odzywek, a następnie użyciu specjalnego żelazka (prostownicy) do trwałego rozprostowania włosów. Nie prowadzono żadnych badań, które by sprawdziły wpływ tej techniki na przebieg ciąży. Rozstrzygnięcie: termalne prostowanie włosów prawdopodobnie można bezpiecznie stosować podczas ciąży, ale nie posiadamy na ten temat żadnych danych.

Zobacz:  Dlaczego warto wykonać peeling skóry głowy?

Kremy na zmarszczki: Retin A i Renova to dwa najpowszechniej stosowane obecnie kremy przeciwzmarszczkowe. Oba preparaty zawierają pochodne witaminy A. Istnieją poważne dane, które wskazują na to, że przyjmowane doustnie leki zawierające pochodne witaminy A (np. Accutane) mogą wywoływać wady urodzeniowe, lecz informacje dotyczące stosowanych miejscowo takich preparatów, jak Retin A i Renova, nie sygnalizują problemu. Jednak ze względu na poważne konsekwencje stosowania środków doustnych wielu pracowników medycznych niechętnie udziela swoim pacjentkom zgody na używanie środków – doustnych czy aplikowanych miejscowo – które zawierają takie składniki.

źródło: dr J. Stone, dr K. Eddleman, M. Duenwald „Ciąża dla bystrzaków”, wyd. Septem

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

mi się też poprawiła cera od witamin a przynajmniej tak mi sie wydaje

Gość
Gość
11 lat temu

W utrzymaniu urody w czasie ciąży oprócz kosmetyków mogą pomóc też suplementy diety, które dzięki dostarczeniu witamin zapobiegną łamaniu się paznokci czy wypadaniu włosów. Ja polecam suplement diety ladeeVit ma bardzo bogaty skład