Od 1 stycznia 2012 roku wejdą w życie zmiany w wypłacaniu tzw. zasiłku becikowego.
Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka dostaną tylko te mamy, które udowodnią, że właściwie dbały o ciążę i że na pierwsze badanie lekarskie zgłosiły się do ginekologa przed upływem 10. tygodnia ciąży. Dotychczas wystarczyła pieczątka potwierdzająca, że przyszła mama odbyła minimum jedną wizytę u lekarza przez 40 tygodni ciąży. Potwierdzenie odbycia minimum 1. wizyty nie musiało znajdować się na żadnym formalnym druku. Wystarczyło pismo potwierdzone przez lekarza prowadzącego ciążę jego imieniem, nazwiskiem i pieczątką.
Nowe przepisy wchodzą w życie od nowego roku i obejmują te przyszłe mamy, które zaszły w ciążę w kwietniu tego roku lub w kolejnych miesiącach. Potwierdzenie odbycia pierwszej wizyty przed upływem 10. tygodnia ciąży i regularnych kontroli lekarskich musi się znaleźć na odpowiednich drukach i musi być zgodne z rozporządzeniem ministerialnym z dnia 14 września 2010 r. w sprawie form opieki medycznej w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką.
Prawo przewiduje, że osoby ubiegające się o świadczenia z tytułu urodzenia dziecka mają rok na dopełnienie niezbędnych formalności. Jeśli dziecko urodzi się w 2011 roku, ale jego rodzice po becikowe zgłoszą się po 1 stycznia 2012 roku, będą musieli spełnić nowe kryteria i wykazać, że pierwsza wizyta odbyła się przed 10. tygodniem.
Nowe przepisy w sprawie przyznawania tzw. becikowego to powrót do dawnych ustaleń (tych, które były obowiązujące pomiędzy 1. listopada 2009 roku a 31. marca 2010 roku).