Blisko 70% Polek zwraca uwagę na swój „pociążowy” wizerunek i w ramach szykowania się do powrotu do pracy kupuje nowe ubrania (35%), odwiedza kosmetyczkę lub fryzjera (33%) – wynika z sondażu Instytutu MillwardBrown SMG/ KRC przeprowadzonego w ramach kampanii „Mama wraca do pracy”.
Czy Polki akceptują swój wygląd po ciąży? Nikt w Polsce tego nie zbadał. „Zgłasza się do mnie coraz więcej kobiet, które urodziły dziecko w wieku 30-35 lat. Przychodzą z nadzieją na odzyskanie dawnej, dziewczęcej sylwetki sprzed ciąży. Najczęściej nie akceptują swojego zmienionego biustu i brzucha. Młodym matkom nie chodzi o fałdy odłożonego tłuszczu tylko o rozciągniętą skórę, której nie da się zniwelować ani dietą, ani ćwiczeniami fizycznymi” – mówi dr n. med. Piotr Osuch, chirurg plastyk, Konsultant w Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie i lekarz w warszawskim Centrum Chirurgii Plastycznej Lasermed.
Polki decydują się na dziecko coraz później, najczęściej w wieku 25-27 lat (GUS). Jednak „odsetek kobiet, które urodziły po 35. roku życia jest dziś u nas trzykrotnie wyższy niż 20 lat temu. Na razie do tej grupy należy ok. 1,2% wszystkich matek, ale takich kobiet będzie coraz więcej” – mówi dr Małgorzata Lesińska-Sawicka, autorka książki Późne macierzyństwo. Studium socjomedyczne.
Modę na dojrzałe macierzyństwo kreują też gwiazdy. Panie, które po 30. roku życia zostały matkami to np. Maja Ostaszewska, Joanna Brodzik, Martyna Wojciechowska. Powoli zbliżamy się do średniej światowej: w Stanach Zjednoczonych jedna na dwanaście pierwszych ciąż przypada na kobiety po 35. roku życia (w 1970 r. ta proporcja wynosiła 1 do 100). W Wielkiej Brytanii już dzisiaj średni wiek kobiet rodzących po raz pierwszy wynosi 30 lat.
Późne macierzyństwo to dla ciała kobiety duże wyzwanie. Im kobieta dojrzalsza tym trudniej jej ciało wraca do kształtu sprzed ciąży. „Z wiekiem struktura kolagenu zmienia się, co z kolei powoduje, że skóra jest mniej sprężysta, a tkanki słabiej obkurczają się” – mówi dr Piotr Osuch. W Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych jednym z najbardziej widocznych dziś trendów w chirurgii plastycznej są właśnie zabiegi dla młodych mam (tzw. mummy makeover), obejmujące głównie plastykę piersi i brzucha.
Mam znajomą, która robiła u Pana dra Osucha operację podniesienia i powiększenia piersi i wyszła bardzo zadowolona, zachwalała Pana dra nie tylko jako lekarza, ale też jako osobę – otwartą, sympatyczną, przejmującą się losem pacjentów i angażującą się w swój zawód. W jej imieniu mogę polecić 🙂 A jeśli chodzi o sam zabieg to oczywiście proces rekonwalescencji trochę trwał no ale w rezultacie efekt był dla niej taki jak oczekiwała przed zabiegiem.
Dr Osuch wkonal u mnie plastyke brzucha. Jestem super zadowolona. W te wakacje zamierzam eksponowac nowy brzuszek na plazy w Juracie. Kate