1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Zdrowie
  6. »
  7. Z noworodkiem u lekarza

Z noworodkiem u lekarza

Patrzysz na swoje malutkie, bezbronne maleństwo i nie masz zielonego pojęcia, które z jego zachowań są w pełni normalne, a co powinno zwrócić Twoją uwagę?

Podpowiadamy, czego nie wolno lekceważyć i kiedy koniecznie udać się do lekarza!

1.    Mniej niż 7

Gdy Twoje dziecko przychodzi na świat, niemal natychmiast jest poddawane rzetelnej ocenie medycznej. W 1., 5. i 10. minucie życia wykonuje się badania, których wyniki przedstawia się w skali Apgar. Ocenie poddaje się wygląd, czyli  zabarwienie skóry, czynność serca, reakcję na bodźce, napięcie mięśniowe oraz oddychanie noworodka. Wynik badania (to, ile punktów otrzymał maluszek) to informacja, w jakiej kondycji dziecko przyszło na świat i jak radzi sobie w nowej dla niego rzeczywistości. Jeśli Twoje dziecko otrzymało mniej niż 7 punktów w skali Apgar, to jasny sygnał, że powinno znaleźć się pod baczną obserwacją lekarzy. Bardzo niski wynik badania często kończy się przewiezieniem maluszka na odział intensywnej opieki medycznej.

2.    Brzydka kupka

Świeżo upieczone mamy mogłyby o niej rozmawiać bez końca. I nie ma się co dziwić – w końcu każda mama wie, że wygląd i kolor stolca wiele „mówi” o kondycji noworodka. Co powinna najbardziej zaniepokoić świeżo upieczoną mamę? Pojawienie się w kupce krwi, ropy lub śluzu. To może bowiem świadczyć o zatruciu pokarmowym stwarzającym zagrożenie dla maluszka. Konsultacji z lekarzem wymaga także każda zmiana w sposobie wypróżniania się dziecka. Zbyt duża ilość wodnistych kupek może być objawem biegunki.

3.    Problemy z brzuszkiem

Każdy noworodek płacze – to oczywiste. Jednak jeśli Twoje dziecko jest stale rozdrażnione, naprzemiennie przykurcza i prostuje nóżki, a jego brzuszek jest twardy, napięty i wydęty – to mogą być objawy kolki. Te bolesne skurcze jelit często pojawiają się pod koniec 1. Miesiąca i trwają około 12.-16. tygodni, spędzając sen z powiek dzieciom i rodzicom. Koniecznie wybierz się z maluszkiem do lekarza. Pediatra musi zweryfikować, czy bolący brzuch to na pewno wina kolki, a jeśli tak – zapewne przepisze jakiś skuteczny lek.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments