Baby shower zabawy

Tort z pieluszek, bransoletka szczęścia czy mierzenie brzucha ciężarnej to kilka z wielu atrakcji bociankowego, brzuszkowego albo baby shower.

Nazw jest wiele, ale wszystkie znaczą to samo – impreza dla przyszłej mamy i nienarodzonego malucha. Moda na robienie takich spotkań dotarła do Lublina.

Natalia z Lublina miała baby shower. Koleżanki zorganizowały jej imprezę niespodziankę i zorganizowały różne zabawy na baby shower.
Wszystko odbyło się tak jak powinno. Pokój był udekorowany różowymi balonami, bo to kolor dziewczęcy, a Natalii miała się urodzić córka. Był konkurs i prezenty dla dziecka: butelka, gryzaczek, kocyk, śpioszki, ramka na zdjęcie. – Czytałam kiedyś o takich zabawach organizowanych za granicą czy w Warszawie, spodobało mi się, więc koleżanki przygotowały mi bociankowe – mówi Natalia, mama już prawie rocznej Oliwii. – Nie było może jakieś huczne. Ale i tak, mam miłe wspomnienia.

Prysznic z prezentów

Zwyczaj ten przyszedł do nas z Anglii. W zachodniej Europie takie przyjęcia są na porządku dziennym. Koleżanki, przyjaciółki szykują przyszłej mamie niespodziankę – imprezę. Wynajmują z tej okazji lokal, i zalewają ją i maluszka upominkami, stosem prezentów, stąd nazwa baby shower. Mama przy tym się świetnie bawi. Są babskie pogaduchy, śmiechy i plotki, wspominanie dawnych czasów, wspólne oglądanie zdjęć. – Uczestniczyłam w takich zabawach w Holandii – mówi Karolina. – Były balony, prezenty dla dzieci, generalnie przyjemnie, taka inna impreza – dodaje. Karolina w tym całym przedsięwzięciu widzi inny aspekt. Spotkanie z przyjaciółkami te wszystkie rytuały związane z dzieckiem i macierzyństwem pozwalają zapomnieć mamie o obawach przed porodem. Sprawiają, że radośniej i spokojniej podchodzi do swego stanu.

Zwyczaj ten z powodzeniem podbija Polskę

Kawiarnie i kluby w dużych miastach są chętnie wynajmowane. – Bociankowe chętnie organizują również dziewczyny na wsiach i małych miasteczkach – mówi Katarzyna Pawłowska, która zajmuje się organizowaniem baby shower. – Dostaję od nich potem zdjęcia z zabawy. W Polsce są to raczej skromniejsze zabawy, dziewczyny przynoszą symboliczne prezenty, a te imprezy w USA to wielki biznes.

Zobacz:  Najlepsze życzenia na narodziny dziecka

Zmierzcie mój brzuch!

Do Lublina bociankowe już dotarło. Organizowane są częściej w domach, nie klubach. – My ciągle czekamy na chętnych na baby shower – mówi Katarzyna Piśkiewicz, współwłaścicielka Babiego Lata, kawiarni dla kobiet. – Przygotowaliśmy dla przyszłych mam wiele atrakcji i zabaw, począwszy od dekoracji, na śpiewach karaoke kończąc. Piśkiewicz dobrze zna brzuszkowe zabawy, więc wraz z koleżankami opracowała dla gości bociankowego przyjęcia plan atrakcji. – Będą konkursy dla mamy na znajomość kołysanek, konkursy dla koleżanek czy wiedzą jaki jest obwód brzuszka mamy i inne, ale to już niespodzianka – śmieje się.

Bransoletka szczęścia i tort z pieluszek

Katarzyna Pawłowska, oprócz tego że organizuje baby shower, założyła stronę internetową, na której podpowiada jak urządzić bociankowe w domu. Na stronie są wskazówki, co do konkursów, wróżby i dekoracji pokoju. Wszystko ma się kojarzyć z macierzyństwem. Najważniejsza jest jednak atmosfera. Są to spotkania koleżanek, które długo się znają pamiętają się z dzieciństwa, przynoszą swoje zdjęcia z podstawówki i wspominają. Dziewczyny organizują sobie różne zabawy. Oprócz mierzenia brzucha i zgadywania jak jest wielki i jaki ma obwód, dziewczyny wykonują bransoletkę szczęścia. Siedząc w kółku każda nawleka na sznurek jeden koralik i wypowiada życzenie dla przyszłej mamy i dziecka. Taką ozdobę mama powinna nosić do porodu.

Głównym punktem programu jest tort z pieluszek tetrowych. Pieluszki leżą na sobie warstwami, a na każdej jakiś drobiazg dla dziecka. Rozpakowywanie i oglądanie prezentów i zdjęć usg to także miły element zabawy z brzuszkiem. Pawłowska stwierdza, że w dużych  miastach baby shower organizuje głównie kobietom tuż przed lub po 30-tce. Są to już kobiety wykształcone, ustabilizowane, a ich ciąże długo oczekiwane. – Ale młode dziewczyny też się chętnie bawią – dodaje.

Zobacz:  Bukiet dla bobasa - idealny prezent na baby shower

Autor tekstu: Dorota Krupińska

Obejrzyj nasze filmy:

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments