Zaparcia w czasie ciąży

Zaparcia w ciąży to bardzo powszechny problem. Dotyczą aż 8 na 10 kobiet ciężarnych. Ich przyczyną są zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiet, m.in. zmiany hormonalne, które wpływają na zwolnienie pracy przewodu pokarmowego.

W drugim trymestrze ciąży zaparcia może również potęgować powiększająca się macica. Nie bez znaczenia są  również niektóre leki przepisywane przez lekarzy, jak np. żelazo. W czasie ciąży niewskazane jest stosowanie farmaceutyków. Dlatego postępowanie w zaparciach bazuje głównie na zmianie diety na bogato resztkową polegającą na zwiększeniu spożycia błonnika.

Podawanie Błonnika GNN łącznie z laktulozą kobietom w ciąży cierpiącym z powodu zaparć dwukrotnie zwiększa liczbę wypróżnień, zmniejszając ryzyko zaparcia stolca, takich jak: bolesne wypróżnienia, bóle brzucha , wzdęcia, obłożony język itd. Podawanie błonnika GNN kobietom w ciąży z otylością lub cukrzycą ciężarnych stabilizuje poziom glukozy we krwi, a także pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

W pierwszych 5 miesiącach ciąży kobiety powinny przybrać na wadzę około 3,5 kg. W kolejnych po około 0,5 kg tygodniowo. Całkowity przyrost masy ciała w trakcie ciąży powinien wynosić 11 – 16 kg. Ze względu jednak na spełnianie ciążowych zachcianek polegających na podjadaniu kalorycznych smakołyków, czy też z uwagi na braku ruchu, ta waga czasami zostaje przekroczona. Glukomannan (Dicoman) jest skuteczny w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała i może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży.

Zobacz:  Jaką antykoncepcję stosować po porodzie?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lilia
Lilia
3 lat temu

Męczyły mnie w ciąży straszne zaparcia. Nie mogłam jeść wielu rzeczy bo zaraz pojawiały się mdłości. to była masakra. Lekarka prowadząca poleciła mi czopki evaqu. Stosowałam doraźnie – tylko kilka razy. Okazały się bezpieczne i skuteczne

mirka
mirka
10 lat temu

również stosowałam czopki eva/qu podczas ciązy gdy męczyły mnie zaparcia i żadne naturalne sposoby nie pomagały

Gość
Gość
10 lat temu

ja z problemem zaparć będąc w ciąży z moim synkiem przyjmowałam czopki evaqu, trzymałam je zawsze pod ręką w torebce bo nie trzeba ich na szczęście przechowywać w lodówce

Gość
Gość
11 lat temu

zaparcia mocno mi dokuczały w trakcie ciąży, no ale na szczęście mogłam sobie pomóc czopkami eva/qu, które okazały się bardzo delikatne i przewidywalne 🙂 Mam na myśli to, że po 15 minutach mogłam skorzystać z toalety, co jest możliwe w przypadku wszelkich przeczyszczających ziółek, nie mówiąć już o tym, że nie są wskazane dla kobiet w ciąży.