Zapotrzebowanie na DHA w czasie ciąży

Każda przyszła mama chce, aby jej dziecko urodziło się zdrowe. Dlatego przed ciążą przyjmuje witaminy, kwas foliowy – tak niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Zapomina, często też nie wie, że oprócz kwasu foliowego równie ważny jest  kwas tłuszczowy – DHA.

DHA to jeden z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3, które mają szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu oraz wzroku. DHA znajduje się w każdej komórce naszego ciała. Jest szczególnie istotny dla prawidłowej pracy mózgu, wpływa na ostateczny kształt układu nerwowego, zdolności umysłowe. Wykazano, że od połowy ciąży DHA wbudowuje się w siatkówkę oka dziecka i bierze udział w przekształcaniu sygnałów świetlnych w impulsy nerwowe, które przekazywane są do mózgu.

Jedynym źródłem DHA dla dziecka jest jego własna matka. Przekazuje ona dziecku DHA najpierw przez łożysko, a następnie wraz z mlekiem karmiąc piersią. Wczesna suplementacja od 13. tygodnia ciąży pomaga jej zgromadzić odpowiednie zapasy DHA, z których korzysta dziecko w drugiej połowie ciąży oraz podczas okresu karmienia piersią.

Zobacz:  Bezpieczne sushi w ciąży - alternatywy i wskazówki dla kochających japońską potrawę
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
10 lat temu

dobry tekst, należy o tym mówić więcej, kiedyś nie miałam pojęcia o kwasach DHA, tak samo jak bierzemy kwas foliowy i nikogo to nie dziwi, należy zażywać kawasy DHA – lekarz tez mi polecił pregnofer, zresztą chyba nie ma na rynku zbyt wielu takich suplementów?

Gość
Gość
10 lat temu

Bardzo ważny tekst dla wszystkich mam. O wzrok dziecka trzeba dbać już od samego początku. Moim zdaniem najwygodniej jest przyjmować kwas DHA w postaci kapsułek (np. Pregnofer DHA).

Gość
Gość
11 lat temu

Podobno można, dlatego należy konsultować się z tym z lekarzem

Gość
Gość
11 lat temu

czy można źle reagować na witaminy?

Gość
Gość
11 lat temu

suplementy w tym wypadku są bardzo pomocne ja osobiście polecam, należy tylko zwrócić uwagę na skład suplementu co zawiera np ten ladeeVit o którym już ktoś pisał on ma bardzo bogaty skład

Gość
Gość
11 lat temu

O włosy dbałam normalnie, tak jak zawsze, szampony, odzywki i maski, ale jak zaszłam w ciąże to mi się bardzo osłabiły, przed ciąża nie brałam suplementów. W ciąży o włosy dbałam normalnie, ale dopiero jak dołożyłam suplementy to zauważyłam, że się bardzo poprawiły.

Gość
Gość
11 lat temu

brałaś tylko witaminy nie stosowałaś wzmacniająco szamponów albo jakiś żeli co się wciera ??

Gość
Gość
11 lat temu

🙂 LadeeVit

Gość
Gość
11 lat temu

a co brałaś, że Ci tak pomogło?

Gość
Gość
11 lat temu

no mi strasznie włosy podupadły w ciąży, ale witaminki i raz dwa wróciłam do normy 🙂

Gość
Gość
11 lat temu

magnez w ciąży jest bardzo ważny!

Gość
Gość
11 lat temu

czasem i bez ciąży zdrowe odżywanie nie wystarcza dlatego łapią nas skurczę drżą nam powieki albo wypadają włosy czy rozdwajają się paznokcie więc co dopiero w ciąży. myślę że suplementy diety powinno się stosować. uważam że witaminy pomagają

Gość
Gość
11 lat temu

Dokładnie, samo dobre odżywianie chyba nie wystarczy

Gość
Gość
11 lat temu

Jak zapotrzebowanie jest 4-krotne, to tutaj w grę już chyba tylko suplementy wchodzą.