Rak piersi jest najbardziej powszechnym i niebezpiecznym nowotworem kobiecym.
Wczesne jego wykrycie daje jednak możliwość całkowitego wyleczenia. Z tego powodu profilaktyka – w tym samodzielne badanie piersi, a także regularna mammografia oraz USG – odgrywa tak ważną rolę. Różowa wstążka stała się symbolem profilaktyki raka piersi oraz nadziei na wygranie walki z chorobą.
Zaufaj dłoniom
Samobadanie ma wiele zalet. W domowym zaciszu możesz w prosty i szybki sposób ocenić stan piersi. Dłonie są delikatnym i bezcennym narzędziem diagnostycznym. Dzięki takiej formie kontroli aż osiemdziesiąt procent kobiet wykrywa zmiany w piersiach, z których większość nie jest złośliwa. Istotne jest, aby badać się regularnie każdego miesiąca, zaraz po miesiączce.
– Szczególną uwagę warto zwrócić na barwę brodawek sutkowych, kształt, budowę oraz rozmiar piersi. Wyczuwalne guzki pod powierzchnią skóry lub w głębi piersi, a także zmiany powierzchni sutka (tzw. skórka pomarańczy) powinny skłonić do wizyty u lekarza specjalisty – wyjaśnia Marek Dawicki, ginekolog-położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety i Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA. – Badaniu muszą być poddane także pachy i znajdujące się w ich okolicy węzły chłonne. Jeśli wyczuwalne są jakieś zmiany, warto skonsultować się z ginekologiem lub przeprowadzić dodatkowe badania.
Zbawienna mammografia
– Mammografia jest podstawą wiarygodnej diagnostyki i profilaktyki nowotworów piersi. Badanie polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rentgenowskich. Nie jest bolesne, a dawka promieniowania jest bezpieczna dla zdrowia. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian o średnicy nawet 3 mm – tłumaczy doktor Dawicki. Mammografia przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet, które ukończyły pięćdziesiąt lat. W tym okresie życia zachorowalność na raka piersi znacznie wzrasta. Młodszym kobietom z uwagi na strukturę piersi zaleca się w ramach profilaktyki badania USG.
Czynniki zwiększonego ryzyka
Jeśli w rodzinie wystąpił rak piersi powinnaś podjąć dodatkowe kroki profilaktyczne i częściej kontrolować piersi. Taką informacją warto podzielić się z lekarzem, by zalecił częstsze badania USG albo mammografię.
– W przypadku, gdy wywiad rodzinny wskazuje na ryzyko zachorowania, warto pomyśleć o przeprowadzeniu badania mutacji w genie BRCA1. Jego wyniki mogą okazać się cenne w planowaniu dalszych działań – podkreśla Marek Dawicki z Kliniki INVICTA.
Niektóre badania wskazują także na wyższą zachorowalność wśród kobiet, u których wcześnie wystąpiła pierwsza menstruacja oraz pań, które późno weszły w okres menopauzy. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nowotworu wymienia się też korzystanie z terapii hormonalnej, otyłość, późne macierzyństwo, a także brak potomstwa. Nadużywanie alkoholu aż dwukrotnie zwiększa ryzyko choroby. Na listę czynników rakotwórczych trafiły także papierosy.Zwiększona świadomość, regularne poddawanie się specjalistycznym badaniom, a także samokontrola zmniejszają ryzyko choroby, a w przypadku wykrycia zmian na wczesnym etapie umożliwiają szybkie podjęcie leczenia i często całkowity powrót do zdrowia.