1. Strona główna
  2. »
  3. PIĘKNA MAMA
  4. »
  5. SPA & Wellness
  6. »
  7. Zdrowe piersi spod znaku różowej wstążki

Zdrowe piersi spod znaku różowej wstążki

Rak piersi jest najbardziej powszechnym i niebezpiecznym nowotworem kobiecym.

fotokarty

Wczesne jego wykrycie daje jednak możliwość całkowitego wyleczenia. Z tego powodu profilaktyka – w tym  samodzielne badanie piersi, a także regularna mammografia oraz USG – odgrywa tak ważną rolę. Różowa wstążka stała się symbolem profilaktyki raka piersi oraz nadziei na wygranie walki z chorobą.

Zaufaj dłoniom

Samobadanie ma wiele zalet. W domowym zaciszu możesz w prosty i szybki sposób ocenić stan piersi. Dłonie są delikatnym i bezcennym narzędziem diagnostycznym. Dzięki takiej formie kontroli aż osiemdziesiąt procent kobiet wykrywa zmiany w piersiach, z których większość nie jest złośliwa. Istotne jest, aby badać się regularnie każdego miesiąca, zaraz po miesiączce.

Szczególną uwagę warto zwrócić na barwę brodawek sutkowych, kształt, budowę oraz rozmiar piersi. Wyczuwalne guzki pod powierzchnią skóry lub w głębi piersi, a także zmiany powierzchni sutka (tzw. skórka pomarańczy) powinny skłonić do wizyty u lekarza specjalisty – wyjaśnia Marek Dawicki, ginekolog-położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety i Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA. – Badaniu muszą być poddane także pachy i znajdujące się w ich okolicy węzły chłonne. Jeśli wyczuwalne są jakieś zmiany, warto skonsultować się z ginekologiem lub przeprowadzić dodatkowe badania.

Zbawienna mammografia

– Mammografia jest podstawą wiarygodnej diagnostyki i profilaktyki nowotworów piersi. Badanie polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rentgenowskich. Nie jest bolesne, a dawka promieniowania jest bezpieczna dla zdrowia. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian o średnicy nawet 3 mm – tłumaczy doktor Dawicki. Mammografia przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet, które ukończyły pięćdziesiąt lat. W tym okresie życia zachorowalność na raka piersi znacznie wzrasta. Młodszym kobietom z uwagi na strukturę piersi zaleca się w ramach profilaktyki badania USG.

Czynniki zwiększonego ryzyka

Jeśli w rodzinie wystąpił rak piersi powinnaś podjąć dodatkowe kroki profilaktyczne i częściej kontrolować piersi. Taką informacją warto podzielić się z lekarzem, by zalecił częstsze badania USG albo mammografię.
W przypadku, gdy wywiad rodzinny wskazuje na ryzyko zachorowania, warto pomyśleć o przeprowadzeniu badania mutacji w genie BRCA1. Jego wyniki mogą okazać się cenne w planowaniu dalszych działań – podkreśla Marek Dawicki z Kliniki INVICTA.

Niektóre badania wskazują także na wyższą zachorowalność wśród kobiet, u których wcześnie wystąpiła pierwsza menstruacja oraz pań, które późno weszły w okres menopauzy. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nowotworu wymienia się też korzystanie z terapii hormonalnej, otyłość, późne macierzyństwo, a także brak potomstwa. Nadużywanie alkoholu aż dwukrotnie zwiększa ryzyko choroby. Na listę czynników rakotwórczych trafiły także papierosy.Zwiększona świadomość, regularne poddawanie się specjalistycznym badaniom, a także samokontrola zmniejszają ryzyko choroby, a w przypadku wykrycia zmian na wczesnym etapie umożliwiają szybkie podjęcie leczenia i często całkowity powrót do zdrowia.

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments