Żelazo dla żelaznej formy naszego maluszka

Podczas pierwszych miesięcy i lat życia dziecko intensywnie rośnie, dlatego potrzebuje kompletu składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Jednym z kluczowych mikroelementów w tym okresie jest żelazo. Dlaczego i kiedy warto suplementować ten ważny pierwiastek?

Żelazo to jeden z podstawowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest kluczowym elementem hemoglobiny, wspomagającym prawidłową produkcję czerwonych krwinek oraz pomagającym w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie. Żelazo przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Jednak, co ważne, nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować tego cennego składnika, dlatego musimy przyjmować go w wraz z pokarmem, a w chwilach zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik mineralny możemy sięgnąć po suplement diety.

Spełnianie zapotrzebowania na żelazo jest istotne już w wieku niemowlęcym. Zdrowe niemowlęta, urodzone o czasie i z prawidłową masą ciała, mają zapasy tego pierwiastka, które pokrywają ich zapotrzebowanie przez pierwszych 6 miesięcy życia. W drugiej połowie pierwszego roku życia zapotrzebowanie na żelazo gwałtownie wzrasta i rozpoczyna się wprowadzanie innych pokarmów. Noworodek rodzi się z zapasem żelaza, które zgromadził w czasie swojego życia płodowego od matki. Jest to najefektywniejsze w ostatnim trymestrze ciąży. Istnieją jednak sytuacje, w których zaleca się dodatkową podaż żelaza: w przypadku dzieci urodzonych przed terminem, z niską masą urodzeniową lub z ciąż mnogich. W takich sytuacjach, po konsultacji z lekarzem, warto zacząć suplementować ten kluczowy składnik.żelazo dla niemowlaka

Przy wyborze odpowiedniego suplementu diety zawierającego żelazo dla naszej pociechy, zwróćmy uwagę na postać składnika mineralnego, a konkretnie na jego biodostępność i tolerancję. Zdecydowanie powinniśmy rozważyć zmikronizowany i zemulgowany pirofosforan żelaza (III) zawarty np. w produkcie od zaufanego producenta suplementów diety dla dzieci i dorosłych Actiferol®. Dla niemowląt polecane są krople, z kolei dla trochę starszych dzieci sprawdzi się saszetka, którą możemy rozpuścić w napoju lub dodać do pożywienia.

Zobacz:  Wpływ żelaza na płodność

Gama specjalistycznych preparatów Actiferol® obejmuje m.in. suplement diety Actiferol Fe® Krople oraz Actiferol Fe® Start w saszetkach. Oba produkty są przeznaczone dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Żelazo w nich zawarte posiada certyfikat bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognised As Safe). Forma żelaza zastosowana w produktach firmy Actiferol®, czyli zmikronizowany i zemulgowany pirofosforan żelaza (III), stopniowo uwalnia się w jelitach, dzięki czemu nie odczuwa się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto nie zmienia smaku spożywanych produktów i nie barwi zębów. Produkty z linii Actiferol® mogą być przyjmowane niezależnie od posiłków, a dzięki zawartym w ofercie różnym formom są wygodne w podawaniu już najmłodszym dzieciom.

żelazo dla dziecka

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments