Jak do zjedzenia zdrowego posiłku rodzice przekonują swoje dzieci?

Jak do zjedzenia zdrowego posiłku rodzice przekonują swoje dzieci?

Aż 65 procentom dzieci zdarza się marudzić przy posiłkach – wynika z badania przeprowadzonego w tym roku na zlecenie marki Beko. Sprawdziliśmy, jakie sposoby na swoich niejadków mają rodzice. Co najskuteczniej przekonuje maluchy do sięgnięcia po zdrowe potrawy?

fotokarty

Wspólne gotowanie

To w wielu przypadkach niezawodna metoda. Dzieci na ogół bardzo lubią pomagać w kuchni. Wszak gotowanie przypomina odkrywcze, pełne zabawy eksperymenty. Efekt końcowy natomiast zawsze budzi ich ciekawość. Jeśli więc zaangażujemy swoją pociechę do przygotowania pełnowartościowego dania, z pewnością chętnie spróbuje swojego dzieła. Prawie 6 na 10 mam stwierdza, że w ich przypadku taki sposób przekonywania maluchów do sięgnięcia po zdrowe potrawy działa najlepiej.

Co cieszy oczy

Czasami, by zmienić nastawienie dziecka do jakiegoś produktu, wystarczy podać mu go w odpowiedni sposób. Kluczem jest tu atrakcyjna kompozycja na talerzu. 46 procent rodziców przyznaje, że przygotowywania ciekawych wizualnie dań zwiększa szanse na to, że ich dziecko chętnie po nie sięgnie. Nie zawsze co prawda mamy czas i inwencję, by testować tego typu sposoby, ale od czasu do czasu warto spróbować. Jeśli w układanie takich zabawnych kompozycji włączymy naszą pociechę, radość ze zdrowego jedzenia będzie jeszcze większa!

A czy B?

Każdy z nas lubi mieć prawo wyboru. To samo dotyczy już kilkulatków. Większość mam pewnie wie, jak ważne dla przedszkolaka jest zdecydowanie, czy danego dnia będzie ubrany w zielony t shirt, czy w niebieski. To dążenie dzieci do decydowania o sobie można również wykorzystać w kuchni. Jeśli maluchowi damy do wyboru zjedzenie buraka albo czekolady, bez wątpienia postawi na to drugie. Jednak w przypadku, gdy wśród opcji znajdą się kalafior i brukselka, podjęcie decyzji będzie nieco trudniejsze, ale też da dziecku poczucie, że nie wszystko mu narzucamy. 45 procent rodziców uznaje dawanie możliwości wyboru za skuteczną formę przekonania dzieci do zjedzenia zdrowego posiłku. Tylko o 5 procent mniej uważa za efektywne rozmawianie z własnymi pociechami o tym, jaką rolę ma odpowiednie odżywianie.

Podstępem?

Wśród sprawdzonych sposobów na nakłonienie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym do próbowania pełnowartościowych dań mamy wymieniają też te nieco bardziej podstępne. Należą do nich m.in. ukrywanie warzyw w potrawach, które lubi dziecko (25 procent), nagradzanie malucha za zjedzony zdrowy posiłek (22 procent) czy odwracanie uwagi (10 procent).

Język autorytetów

Jedna na pięć matek przy serwowaniu dziecku odżywczej potrawy wspomaga się natomiast siłą autorytetu. Maluchy często łatwiej przekonać do jakiejś racji, jeśli widzą, że popiera ją ich idol. Z takiego założenia wyszła marka Beko, inicjując kampanię #jedzjakmistrz (#EatLikeAPro). Do udziału w niej zaprosiła piłkarzy FC Barcelony, którzy pokazują dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym, jaką rolę w ich codziennym życiu odgrywa zdrowe odżywianie. Z kolei opiekujący się zawodnikami klubu dietetycy ułożyli kilkadziesiąt przepisów na pomysłowe dania pełne witamin. Mogą być one dla rodziców cenną inspiracją w układaniu menu na poszczególne dni.

Dodatkowe informacje:

Dzieci jedzą to, co ich mistrzowie – to myśl przewodnia kampanii Beko #jedzjakmistrz (ang. #EatLikeAPro), realizowanej przez Beko z udziałem zawodników i ekspertów klubu FC Barcelona. Prowadzona na całym świecie akcja ma pomóc rodzicom w zdrowszym żywieniu ich dzieci. Dietetycy klubu opracowali kilkadziesiąt przepisów na zdrowe, smaczne dania dla najmłodszych, a piłkarze zachęcają do ich wypróbowania i włączenia do diety. W Polsce na zlecenie Beko przeprowadzone zostało dodatkowo badanie dotyczące nawyków żywieniowych dzieci. Marka, wspólnie z ekspertami i zawodnikami FC Barcelony, poprzez kampanię Beko #jedzjakmistrz podejmuje walkę z jednym z największych wyzwań współczesnego stulecia – problemem rosnącej otyłości wśród dzieci.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments