Zwolnienie z pracy kobiet w ciąży oraz mam

Kobieta w ciąży pod ochroną. Są jednak sytuacje, kiedy zatrudniona może dostać wypowiedzenie.

Kobieta, która ma umowę na czas nieokreślony nie powinna martwić się, że pracodawca wypowie jej i rozwiąże umowę o pracę. Jeśli pracuje na podstawie umowy na czas określony, to pod ochroną jest wówczas, gdy termin tej umowy mija po upływie trzech miesięcy ciąży. § 3 art. 177 kodeksu pracy stanowi, że w takim przypadku pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy terminowej do dnia porodu.

Pod szczególną ochroną kobiety w ciąży i na urlopie macierzyńskim są też w przypadku zwolnień grupowych. Chroni je kodeks pracy oraz Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90 z 2003 r., poz. 844). W przypadku  zwolnień grupowych, pracodawca może wypowiedzieć kobiecie w ciąży oraz matce  warunki pracy i płacy, ale nie może jej zwolnić. Gdyby okazało się, że otrzymywałaby niższe wynagrodzenie, do końca okresu szczególnej ochrony, przysługuje jej dodatek wyrównawczy do pensji.

Zdarza się, że  kobieta najpierw dostanie wypowiedzenie z pracy i dopiero potem dowie się, że jest w ciąży. Nie ma powodów do dodatkowego stresu. Powinna zanieść do firmy zaświadczenie o tym, że w dniu, w którym wręczono jej wypowiedzenie, była już w ciąży. W obu przypadkach pracodawca musi przywrócić ją do pracy. Ponadto powinien  wypłacić jej wynagrodzenie za czas, gdy nie pracowała.

Zobacz:  Ciąża to jednak choroba?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
12 lat temu

;DPRACODAWCA NIE MA PRAWA CIE ZWOLNIC

Majka
Majka
14 lat temu

BEZNADZIEJNY PRACODAWCA
Miałam umowę do końca ubiegłego roku,mój skarb urodził się we wrześniu,także urlop macierzyński kończył mi się w połowie lutego,ale pracodawca umowy mi nie przedłużył i resztę zasiłku macierzyńskiego wypłacił mi ZUS,a po zakończeniu urlopu macierzyńskiego zarejestrowałam się w urzędzie pracy i pobieram zasiłek dla bezrobotnych:(

Anna
Anna
14 lat temu

czy jest nowa ustawa?
Słyszałam, że powstała nowa ustawa według której pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży. Ja mam umowę na czas 5 lat i jestem w ciąży. Będę chciała skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Czy pracodawca może mnie zwolnić tuż po urodzeniu dziecka?