1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Badania w ciąży
  6. »
  7. Badania USG w ciąży

Badania USG w ciąży

Pierwsze badanie USG przeprowadza się około 6 – 12 tygodnia po ostatniej miesiączce dla ustalenia wieku ciążowego i przewidywanej daty porodu.

Podczas tego badania można też stwierdzić np. ciążę mnogą. Rutynowe badania USG wykonuje się także po 25 tygodniu ciąży. Lekarz sprawdza wtedy „kondycję” łożyska. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki łożysku właśnie następuje wymiana składników niezbędnych do rozwoju i wzrostu płodu. Łożysko jest również odpowiedzialne za wydalenie do krwi matki szkodliwych związków powstałych w tzw. procesach przemiany materii u płodu. Podczas badania w 25 tygodniu ciąży można również określić już płeć dziecka, jednak nie ma nigdy 100% pewności.

Trzecie rutynowe badanie USG odbywa się w 38 tygodniu ciąży (2 tyg. przed przewidywanym terminem porodu). Lekarz określa w nim nie tylko stan łożyska, ale także położenie płodu. O dodatkowych badaniach USG decyduje lekarz. Są one konieczne, jeżeli podejrzewa się u kobiety ciążę zagrożoną albo mnogą lub, jeśli inne testy wykazały, że płód może rozwijać się nieprawidłowo – badanie powtarza się wówczas nawet, co 2 tygodnie. W trakcie badań USG można również określić czy płód i jego organy rozwijają się prawidłowo.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
13 lat temu

a propo badan na zespol Downa itd to moja kolezanka przegapila to badanie w 12 tygodniu i zrobili jej w 14 , tylko ze na zespol Downa pobiora jej krew troche pozniej, bo teraz ponoc juz nie mozna, trzeba bylo w 12 tygodniu. wiec sie nie martw.

Gość
Gość
13 lat temu

miałam robione usg w 9 tygodniu ciąży i wtedy było za wcześnie za sprawdzenie przyzierności karkowej,zespół Downa u maleństwa a teraz miałam robione w 20 tygodniu i na tamto stwierdzenie jest za późno… boję się.

Kasia
Kasia
13 lat temu

obecnie jestem w 11 tyg.do tego czasu mialam robione usg 3 razy poniewaz plamilam i lekarz spr czy ciaza jest zywa.wczoraj mialam rutynowa wizyte i spodziewalam sie usg a tu nic.odstawil mi luteine i tyle.to teraz sie martwie czy wszystko jest ok.

Karolina
Karolina
13 lat temu

po usłyszeniu czegoś niepokojącego od lekarza lepiej skonsultować się z dwoma innymi, piszę to z praktyki. Będzie czasami mniej zmartwień

Gość
Gość
13 lat temu

Mieszkam w Anglii tu jest troszeczke inaczej jesli chodzi o prowadzenie ciązy przez położną. Pierwsza wizyta jest w okolo 6 tygodniu ciązy , nie jestes wtedy badana , nie pobieraja ci krwi ani moczu. W 10-12 tygodnia jest pierwsze badanie USG, nastepnie w 18-20 tygodniu spotkanie z położna i dopiero teraz zostawiamy materiał do badania , czyli mocz. W tygodniu 18-20 kolejne , i ostatnie USG, nastepnie 28, 31, 34, i tak co 2 tygodnie az do rozwiązania spotkania z położna . Nie podoba mi sie to ze na poczatku ciąży lekarze nie dbaja o zdrowie matki oraz dziecka ktore kobieda nosi w swym łonie. Już w ten piątek mam pierwsze USG i nie mogę się doczekac….;):)

Monia
Monia
15 lat temu

ciąża mnoga
Chodzi mi czy można stwierdzić czy jest ciąża mnoga w 4 tyg według usg.

Monia
Monia
15 lat temu

mam pytanie
A czy można stwierdzić ciążę mnogą w 4 tyg ciąży czy to na razie nie możliwe.