Jest to badanie ultrasonograficzne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na budowę i funkcję serca oraz całego układu krążenia.
Ocenę USG płodu można porównać z badaniem fizykalnym dziecka. Płodu nie możemy dotknąć, ani posłuchać słuchawką. Za to oglądając wszystkie jego narządy, z sercem włącznie, oraz słuchając serca metodą dopplerowską, można zbadać płód i ustalić diagnozę.
Badanie echokardiograficzne płodu jest długie, wymaga dużej wiedzy, doświadczenia oraz najwyższej klasy sprzętu ultrasonograficznego, z oprogramowaniem do badań prenatalnych i kardiologicznych. Badanie jest rejestrowane tak aby można było je powtórnie zanalizować.
Dzięki zastosowaniu nowych technik badania echokardiograficznego, można ocenić serce z różnych, do tej pory niedostępnych, projekcji. Badanie dopplerowskie umożliwia ocenę funkcji poszczególnych części płodowego układu krążenia.
Po wykonaniu badania lekarz przeprowadza rozmowę z rodzicami. Wyjaśnia dokładnie istotę problemu i proponuje wykonanie dodatkowych badań, np. oznaczenie kariotypu, czyli „mapy” chromosomów dziecka. Po uzyskaniu wszystkich wyników możliwa jest pełna diagnoza oraz leczenie. W niektórych przypadkach ustalana jest z rodzicami wizyta w ośrodku, który będzie zajmował się dzieckiem po urodzeniu.
Niebezpieczeństwo tego, że u noworodka będzie wada serca wynosi około 1 : 100, możliwe jest leczenie większości z nich, wyniki operacji są dobre.
Specjalistyczne badanie ECHO płodu powinno być wykonane przy podejrzeniu nieprawidłowości w badaniu położniczym lub stwierdzeniu aberracji chromosomowej płodu.
- nieprawidłowy obraz serca
- nieprawidłowy rytm serca
- obrzęk płodu
- wada innego narządu płodu
- zwiększona przezierność karku (NT)
- nieprawidłowe przepływy pępowinowe
- nieprawidłowa objętość płynu owodniowego
witam
jestem w 20 tygodniu ciąży i u mojego maluszka wykryto zaburzenia rytmu serca… bardzo się boje i chcialabym sie o tym dowiedziec czegos wiecej