Jak wynika z badań, których wyniki zostały ogłoszone na międzynarodowym Kongresie ESPID w czerwcu br. przejście z 7 na 13 walentną szczepionkę u dziecka w trakcie jednego cyklu szczepień przeciwko pneumokokom zabezpiecza przed wszystkimi 13 serotypami pneumokoka.
Zastosowanie dzisiaj szczepionki 7-walentnej otwiera drogę do zakończenia schematu szczepienia 13 walentną szczepionką skoniugowaną. Przejście z 7 na 13 walentną szczepionkę pozwoli na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej dziecka na wszystkie 13 serotypów pneumokoka. Nowa, 13 walentna szczepionka, jest obecnie w końcowej fazie rejestracji. Będzie zarejestrowana najprawdopodobniej w listopadzie 2009 r. W dniach 9-13 czerwca 2009 r. w Brukseli odbył się XXVII, coroczny kongres European Society for Paediatric Infectious Diseases (ESPID). Podczas konferencji zostały zaprezentowane między innymi wyniki badań bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznej organizmu po zastosowaniu badanej szczepionki 13 walentnej przeciwko pneumokokom.
Wyniki jednego z zaprezentowanych badań, przeprowadzone we Francji u ponad 600 dzieci , pokazują, że dawka przypominająca szczepionki 13 walentnej, podana po wcześniejszym zastosowaniu szczepionki 7 walentnej, zapewnia silną odpowiedź immunologiczną na 6 dodatkowych serotypów pneumokoka, w stopniu porównywalnym do odporności uzyskanej przez podanie wszystkich 4 dawek szczepionki 13 walentnej.
Możliwość zakończenia cyklu szczepienia 13 walentną szczepionką będzie dotyczyć jedynie tych dzieci, które przyjęły w pierwszych dawkach szczepionkę 7 walentną.
Szczepionka 13 walentna chronić będzie przed 3 dodatkowymi rodzajami (serotypami) pneumokoka, które nie występują w obecnych na rynku szczepionkach: 3, 6A, 19A. Dane epidemiologiczne wskazują, że zapewni ona aż 85% ochronę przed inwazyjną chorobą pneumokokową w Polsce (zwiększy pokrycie aż o 12% w stosunku do obecnie stosowanej szczepionki 7 walentnej) .
Podczas kongresu ESPID zaprezentowane zostały również inne badania dotyczące szczepionki 13 walentnej. Badanie przeprowadzone w Polsce, na grupie ponad 350 dzieci, potwierdziło immunogenność i bezpieczeństwo nowej szczepionki przeciw pneumokokom. Badanie, w którym udział wzięło około 600 włoskich dzieci natomiast wykazało immunogenność i bezpieczeństwo szczepionki 13 walentnej w połączeniu z inną, rutynową szczepionką skojarzoną przeciwko kilku chorobom.
Choroba pneumokokowa – co to jest?
Choroba pneumokokowa to złożone zjawisko obejmujące całą grupę zachorowań wywoływanych przez szczep bakterii o nazwie Streptococcus pneumoniae. Bakterie te atakują zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, wywołując między innymi infekcje inwazyjne, takie jak bakteriemia i sepsa oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także nieinwazyjne: zapalenie płuc i zapalenie ucha środkowego.
Po wpisaniu 7-walentnej szczepionki do kalendarza rutynowych szczepień ochronnych w Stanach Zjednoczonych, w 2005 r. zanotowano spadek inwazyjnych zakażeń pneumokokowych spowodowanych przez serotypy Streptococcus pneumoniae zawarte w szczepionce o 98%. Szczepionka spowodowała także 65 % redukcje liczby hospitalizacji z powodu pneumokokowego zapalenia płuc oraz 43% spadek liczby wizyt ambulatoryjnych z powodu ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci do 2 roku życia w USA.