Polski rynek butelek do karmienia dla najmłodszych jest dość różnorodny, a świeżo upieczeni rodzice mają z czego wybiera. Dostępne są klasyczne butelki, wykonane ze szkła, ciężkie i podatne na stłuczenie, są plastikowe lekkie, o fikuśnych kształtach i kolorach, które jednak nie zawsze są bezpieczne i mogą wydzielać szkodliwe substancje podczas podgrzewania. Są takie, które sprzyjają powstawaniu kolki i jej zapobiegają. Młodzi rodzice często czują się zagubieni podczas kompletowania wyprawki.
Na szczęście z pomocą przychodzi firma Mimijumi z serią dwóch niesamowitych butelek, które powstały przy ścisłej współpracy lekarzy położników, pielęgniarek, konsultantek laktacyjnych i oczywiście mam. Produkt dostępny jest od lat, cieszy się doskonałymi recenzjami zarówno wśród konsumentów jak i ekspertów spełniając surowe normy europejskie i amerykańskie (EN 14350 i CPSIA).
Zaprojektowana w Stanach Zjednoczonych, wykonana w Austrii butelka wykonana została z grilamidu, antyalergicznego materiału o wyglądzie szkła, jednak dużo odporniejszego od niego. Idea jaka przyświecała projektantom była taka by zarówno kształt, kolor jak i faktura smoczka przypominały pierś mamy. To szczególnie ważne w procesie przystosowywania do karmienia butelką. Skośnie wykończona butelka nie posiada centralnie umieszczonego smoczka, tym samym jeszcze bardziej przypominając matczyną pierś. I działa jak pierś. Tak samo się porusza, aby mleko wypłynęło maluch musi się klasycznie „przyssać” i sam decyduje jak szybko pokarm ma lecie.
„Bliskość, bezpieczeństwo, to aspekty szczególnie ważne dla niemowlaka. Bicie serca mamy, ciepło jej ciała, dotyk skóry uspokajają dziecko i pomagają w zdrowym rozwoju maluszka. Karmienie piersią z całą pewnością jest dla dziecka najlepsze, jednak z różnych powodów, kobiety często nie mogą go kontynuowa. Ból podczas karmienia, zastoje powodujące stany zapalne piersi, zanikający pokarm lub jego brak mogą zmusić młodych rodziców do podjęcia decyzji o przejściu na mleko modyfikowane. Podobnie jest przypadku poważniejszych zdarzeń, jeżeli nasze dziecko jest wcześniakiem urodzonym między 23 a 37 tygodniem, ogromny stres u mamy, może spowodować trudności w rozpoczęciu i kontynuacji laktacji. Na oddziałach szpitalnych praktykujemy karmienie noworodków przedwcześnie urodzonych ściągniętym mlekiem mamy lub mlekiem innych kobiet (bank mleka kobiecego). W przypadku niemowląt kształt, kolor jak i faktura smoczka przypominającego pierś mamy wspierają powrót do karmienia naturalnego lub je doskonale uzupełniają. Takie ergonomiczne butelki jak Mimijumi to doskonały kompromis również przy problemach laktacyjnych u starszych niemowląt i małych dzieci. Można śmiało powiedzieć DOSKONAŁE BUTELKI WŚRÓD BUTELEK”. – mówi pediatra-neonatolog Anna Gumkowska.
Seria Mimijumi składa się z butelek o dwóch pojemnościach. Pierwsza „Not so hungry” dedykowana niemowlakom o pojemności 120 ml i druga „Very hungry” dla dzieci od 3 miesiąca. By zapobiegać bolesnym kolkom wywołanym połykaniem powietrza, butelki obok pojemności różnią się przepływem mleka przez smoczek. Jego specjalna konstrukcja opatentowana przez Mimijumi wyposażona jest system odpowietrzający, który zmniejsza ciśnienie i nie pozwala dziecku połykać powietrza. Dodatkowo smoczki mają spiralne wnętrza co ułatwia cyrkulację mleka.
„Kolki u niemowlaków to jedna z najczęstszych dolegliwości. Mogą być chwilowe i po rozmasowaniu zniknąć, a mogą przybrać ostry przebieg przyprawiając wiele cierpienia maluszkowi i stres rodzicom, o nieprzespanej nocy nie wspominając. Aby zapobiegać warto dobrać odpowiednio smoczek i wyposażyć się w ten o wolnym przepływie. Należy podawać mniejsze ilości pokarmu i zadbać o relaksującą atmosferę i częste odbijanie dziecka”. – dodaje Anna Gumkowska