1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Kalendarz księżycowy ciąży
  6. »
  7. Drugi trymestr ciąży – 5 miesiąc księżycowy – 17- 20 tydzień

Drugi trymestr ciąży – 5 miesiąc księżycowy – 17- 20 tydzień

Drugi trymestr ciąży – 5 miesiąc księżycowy czyli  17- 20 tydzień

fotokarty


17 tydzień – 19 tydzień od poczęcia

Ciekawe, czy czułaś już pierwsze ruchy Swojego dziecka. Opisywane są jako bąbelki w brzuchu. Zależy to od budowy Twojego ciała. Brzuch powiększa się i przy okazji Twój apetyt. Na palcach  dziecka powstały poduszeczki dotykowe i linie papilarne. Serduszko pompuje więcej krwi około 30 litrów dziennie. Uderza dwukrotnie szybciej niż Twoje. Można usłyszeć bicie przez słuchawki lekarskie. Szpik kostny rozpoczął produkcje krwinek. Jeśli będziesz miała dziewczynkę to teraz pod wpływem hormonów tworzą się jej jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe. Dziecko ma teraz 11-12 centymetrów długości i waży około 100 gramów.

18 tydzień – 20 tydzień od poczęcia

W tym tygodniu w badaniu USG można dowiedzieć się, czy wszystko w porządku z Twoim dzieckiem i jak sprawuje się Jego serduszko. Nadal szybko rozwija się mózg. Dziecko może już poruszać stawami, zaczynają pracować intensywnej gruczoły dokrewne. Już widać, że Jesteś w ciąży. Maluch jest  teraz dwa razy cięższy i prawie dwa razy dłuższy niż pod koniec trzeciego miesiąca
Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 12-14 centymetrów długości i waży około 150 gramów.

19 tydzień – 21 tydzień od poczęcia

Wykształcone są już płuca i oskrzela, ale oddychać jeszcze nie potrafią. Malec trenuje tę umiejętność wpuszczając i wypuszczając wody płodowe. Dobrym ćwiczeniem na przeponę jest czkawka, którą słyszysz jako rytmiczne pulsowanie w brzuchu. Malec jest bardzo widowiskowy, dotyka siebie,  pępowiny czy łożyska. Czasami głęboko śpi, czasami drzemie. Twoje dziecko otrzymuje także ochronną maź płodową zwaną vernix caseosa, którą widać po urodzeniu. Jest to ochrona delikatnej skóry dziecka przed działaniem wodnego środowiska, w którym żyje. Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 13-15 centymetrów długości i waży około 200 gramów.

20 tydzień- 22 tydzień od poczęcia

Czy zdajesz sobie sprawę , że to już połowa Twojej ciąży! Na pewno zniesiesz cierpliwie, niektóre bolesne dla Ciebie ruchy i będziesz szczęśliwa, że dzidziuś daje znak o swoim istnieniu. Dziecko potrafi już reagować na zmianę temperatury otoczenia i na różne dźwięki. U stóp zaczynają się formować maleńkie paznokcie. Coraz aktywniej pracują gruczoły łojowe.
Główka malca stanowi 1/3 wielkości całego  jego ciała. Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 18-20 centymetrów długości i waży około 280 gramów.

Badania, które powinnaś wykonać:

  • morfologia krwi w tym: przeciwciała odpornościowe
  • badanie poziomu cukru po spożyciu glukozy
  • badanie ginekologiczne przez pochwę z określeniem wymiaru i kształtu macicy
  • USG tzw. połówkowe – najważniejsze w czasie ciąży. Wtedy wszystkie narządy dziecka są już  wykształcone, lekarz bada czy się prawidłowe. Sprawdzi też, czy ilość płynu owodniowego jest prawidłowa i jeśli jako Rodzice będziecie chcieli, a maluch odpowiednio się ustawi- określi płeć dziecka.

Uwagi

Potrzebujesz teraz dużo odpoczynku i snu przynajmniej 8 godzin w nocy. Nie przemęczaj się. Nie siedź i nie stój  długo w jednej pozycji, możesz mieć skurcze łydek szczególnie nocą. Twoje dziecko jest coraz większe i coraz bardziej głodne –  uważaj, zachowaj umiar w jedzeniu.

Większość przyszłych mam  skarży się na przejściowe kłopoty z pamięcią i koncentracją, inne promienieją szczęściem i mają przypływ energii. Lecz, niektóre są  zmęczone i rozdrażnione. Mogą  pojawić się pierwsze obrzęki stóp i rąk. Ulgę, powinien przynieść Ci odpoczynek w wygodnej pozycji. |

Nie bój się aktywności fizycznej może Ci pomóc, zachowaj  tylko umiar i rozwagę. Natomiast umiarkowane ćwiczenia są nie tylko dobre, ale bezpieczne dla Ciebie  i dziecka. Nie dopuszczasz do pojawiania się nadwagi i zapobiegasz bólom kręgosłup. Unikaj jednak biegania, czy jeżdżenia konno. Najlepszy będzie basen. Ostatnio bardzo modne są specjalne programy fitness dla kobiet w ciąży.

Zobacz film poglądowy – ilustrujący poruszone tematy powyżej.

Pregnancy: Weeks 17-20 (Month #5)

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
11 lat temu

a nie pomysleliscie ze to jest miedzy tym a tym tygodniem???

Magdalena
Magdalena
12 lat temu

Masz racje 🙂 Moze to tylko czyjas pomylka i ktos to jeszcze poprawi. 😉

Gość
Gość
12 lat temu

Artykuł źle podaje tygodnie ciąży. Np. 17 tydzień ciąży to 15 (a nie 19!) tydzień od poczęcia. Ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem.