1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Pielęgnacja
  6. »
  7. Jak pielęgnować pępek noworodka

Jak pielęgnować pępek noworodka

Pępek noworodka wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak o niego dbać? Czym przemywać? Oto porady ekspertów baby-shower.

Nie dla spirytusu
Przez lata sądzono, że nie ma lepszego środka do pielęgnacji pępka noworodka niż spirytus. Tymczasem przeprowadzone niedawno badania jednoznacznie dowodzą, że – wbrew powszechnej opinii- spirytus nie działa na pępek maluszka tak dobrze, jak niegdyś sądzono. Wprost przeciwnie. Naukowcy poddali badaniom dwie grupy noworodków- u jednych pielęgnowano pępek spirytusem, u innych- nie używano żadnych środków. I co się okazało? Że pępek szybciej się goił w grupie noworodków, u których nie stosowano żadnych środków pielęgnacyjnych.

Jak pielęgnować
Zaleca się stosowanie tzw. suchej pielęgnacji. Co to oznacza w praktyce? Zostawienie dostępu powietrza do pępka noworodka- dzięki temu pępowina szybciej się oddziela i pępek lepiej się goi. Jeśli zdarzy się, że noworodek zabrudzi okolice pępka, np. siusiając (zdarza się to przede wszystkim chłopcom), wówczas należy umyć okolice pępka wodą z mydłem i delikatnie osuszyć to miejsce.

Jak kąpać noworodka
Kąpiąc noworodka w wanience należy pamiętać o tym, aby woda nie zakrywała brzuszka maluszka, a precyzując- aby pępek maleństwa znajdował się ponad jej powierzchnią. A co, jeśli maluszek zachlapie pępek? Bez paniki! Odrobinka wody na pewno maleństwu nie zaszkodzi. Wystarczy delikatnie osuszyć pępowinę i już.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

Mojej córce urodzonej przez cesarskie cięcie odpadł dokładnie po 4 tygodniach od urodzenia i to wtedy, kiedy w końcu użyłam spirytusu… który właśnie nie był zalecany… i być tu mądry!