Jak przechowywać pokarm?

Aby odciągnięty pokarm mógł zostać podany maluszkowi, musi być odpowiednio przechowywany. Co to oznacza w praktyce? Już wyjaśniamy!

Przydatność

Aby odciągnięty pokarm nadawał się do podania bobasowi, musi być przechowywany w sterylnych warunkach. Najlepiej nadają się do tego plastikowe pojemniki lub jednorazowe woreczki. To, jak długo pokarm nadaje się do spożycia zależy przede wszystkim od warunków jego przechowywania.

I tak:

  • W temperaturze pokojowej pokarm może być przechowywany maksymalnie przez 10 godzin,
  • w lodówce – maksymalnie 5 dni,
  • w podręcznym zamrażalniku – tym,  który znajduje się w lodówce – maksymalnie 2 tygodnie,
  • w zamrażalce – nawet 6 miesięcy.

Praktyczne rady

O czym powinna pamiętać mama odciągająca pokarm? O tym, aby:

  • zawsze przechowywać pokarm w szczelnych, sterylnych opakowaniach,
  • oznaczać datę i godzinę ściągnięcia pokarmu,
  • w opakowaniu znajdowała się dokładnie taka ilość mleka, jaka jest potrzebna na jedno karmienie,
  • zawsze chować mleko w najodleglejsze zakamarki zamrażalnika – wówczas mamy 100% pewność, że mleko nie odmroziło się „przy okazji” częstego otwierania zamrażalnika,
  • po rozmrożeniu i tuż przed podaniem dziecku pokarmu wstrząsnąć butelką tak, aby wszystkie składniki mleka dokładnie się wymieszały.

Zakazane

Aby karmienie malca odciągniętym pokarmem było dla niego zdrowe i bezpieczne, trzeba wystrzegać się pewnych zachowań. Jakich? Oto, co znajduje się na liście rzeczy zakazanych!

  • Nigdy nie zamrażaj ponownie pokarmu, który został już rozmrożony!
  • Nigdy nie mieszaj w jednym opakowaniu różnych porcji mleka – tzn. pokarmu ściągniętego o różnych porach.
  • Nigdy nie rozmrażaj i nie podgrzewaj mleka w kuchence mikrofalowej, w garnku na gazie czy w piekarniku. Wysoka temperatura niszczy cenne substancje odżywcze zawarte w pokarmie matki.
  • Nigdy nie mieszaj odciągniętego pokarmu z mlekiem modyfikowanym! Jeśli ilość ściągniętego pokarmu nie wystarczy, aby nakarmić szkraba – najpierw podaj mu swój pokarm, a dopiero potem mleko modyfikowane. Mieszanie w 1 butelce pokarmu mamy i mleka modyfikowanego jest niedozwolone.
Zobacz:  Brak pokarmu po porodzie

Jak rozmrażać pokarm

Najlepszym sposobem na podgrzanie zamrożonego pokarmu jest wstawienie go do ciepłej wody (temperatura wody powinna wynosić maksymalnie 50 stopni).

Jaka powinna być temperatura pokarmu

Najlepiej byłoby, gdyby temperatura pokarmu podawanemu malcowi wynosiła około 36 – 37 stopni.

Żółta warstwa na mleku

Młode mamy często zastanawiają się, czym jest żółta warstwa pływająca na powierzchni mleka i czy takie mleko może zaszkodzić bobasowi. Uspokajamy – ta żółta warstwa to nic innego jak tłuszcz (który wydzielił się w trakcie mrożenia). To bardzo zdrowy tłuszcz – potrzebny dla prawidłowego rozwoju małego organizmu.

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments