Jak ułożyć maluszka do snu?

Noworodek spędza w pozycji leżącej prawie całą dobę. Jak odpowiednio ułożyć bobasa, aby zapewnić mu maksimum zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu? Oto porady naszych ekspertów!

Przez pierwsze kilka tygodni życia maluszek jest w pełni uzależniony od Ciebie. Jego wygoda  i bezpieczeństwo są całkowicie zależne od Twoich decyzji (m.in. sposobu ułożenia). Pamiętaj – noworodek nie jest w stanie sam zmienić pozycji. Gdy zaśnie na wznak, to w takie pozycji się też obudzi. A że zdrowy i wygodny sen to podstawa prawidłowego rozwoju Twojej pociechy, warto wiedzieć, jak poprawnie ułożyć dziecko. 
Specjaliści są jednomyślni – najlepiej układać bobasa do snu w pozycji na wznak i skierować główkę maleństwa na bok. To pozwala uniknąć zniekształcania się potylicy i minimalizuje ryzyko zakrztuszenia się. A przy tym jest pozycją najbardziej wygodną dla maluszka.

Dzieci, którym bardzo często zdarza się ulewać, powinny być układane w pozycji na boku (najlepiej podeprzeć plecki maluszka zwiniętym ręcznikiem, kocykiem lub poduszeczką). Gdy dziecko uleje, wówczas mleko spłynie po jego  policzku. Nie ma zatem żadnego ryzyka zakrztuszenia się czy zadławienia pokarmem. Pamiętaj jednak, że już dwu – trzy tygodniowy bobas potrafi przewrócić się z pozycji bocznej na brzuszek. A to może być dla niego niebezpieczne. Dlatego układając noworodka na boku, nie spuszczaj go z oka.

Zobacz:  Rotawirus u niemowlaka
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments