Mycie zębów niemowlaka

Lekarze pediatrzy i stomatolodzy są zgodni – pielęgnację ząbków maluszka warto rozpoczynać jak najwcześniej. Najlepiej wtedy, gdy w buzi bobasa…  nie ma jeszcze ani jednego ząbka!

Na początek

Pierwsze ząbki dziecka pojawiają się zwykle w okolicach 6.miesiąca życia. Nie oznacza to bynajmniej, że jama ustna młodszych maluszków nie wymaga pielęgnacji! Wprost przeciwnie. U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia należy systematycznie (najlepiej 2 lub 3 razy na dobę) przemywać dziąsełka wacikiem lub gazą zamoczoną w przegotowanej ( ale nie gorącej!) wodzie lub w rumianku. Dzięki regularnym zabiegom przemywania dziąseł, dziecko przyzwyczai się do pielęgnacji jamy ustnej i uniknie takich problemów jak pleśniawki.

Na ząb

Wiesz, jak bardzo ząbki maluchów są narażone na powstanie i rozwój próchnicy? Cukier zawarty w soczkach, napojach czy daniach ze słoiczka to prawdziwy wróg mleczaków. Aby uniknąć choroby zębów u najmłodszych, warto jak najwcześniej rozpocząć  ich pielęgnację. Ważne, aby używać do tego odpowiedniej pasty, właściwej szczoteczki i by dokładnie czyścić zęby.

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…

…tak się zaczyna wielka przygoda! Okazuje się jednak, że wybór odpowiednich akcesoriów to nie taka prosta sprawa. Wybierając pierwszą szczoteczkę dla maluszka, możesz sięgnąć po: silikonowe szczoteczki nakładane na palec, szczoteczki w kształcie gryzaka dla dzieci lub miękką szczoteczkę z miękką główką. Zawsze sięgaj po akcesoria przeznaczone dla najmłodszych. Zbyt twarde włosie szczoteczki może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku  – może poranić delikatne dziąsła i zrazić maluszka do szczotkowania.

Podobnie jest z pastą. Pasta dla najmłodszych musi mieć delikatny zapach i smak. A przede wszystkim musi być łagodna w użyciu. Nie kupuj past zawierających mentol, fluor oraz barwniki i substancje konserwujące. Małe dzieci nie mają bowiem wyrobionego nawyku wypluwania, a pasty o takim składzie powinny być wypłukiwane z ust. Zamiast past z fluorem kup łagodne żele czyszczące – przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia.

Zobacz:  Na co zwrócić uwagę kupując kosmetyki dla dzieci?

Skąd próchnica u malucha

Młodzi rodzice często zastanawiają się, skąd próchnica na zębach ich pociech. Odpowiedź jest prosta – ze sztucznych cukrów. I od dorosłych. Próchnica jest chorobą zakaźną. Aby jej uniknąć ( a przynajmniej zminimalizować ryzyko jej wystąpienia), nigdy nie oblizuj smoczków dziecka, nie bierz do ust jego łyżeczek, nie pij z dziecięcego kubka. Lekarze zalecają też, by nie całować najmłodszych w usta. To jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania próchnicy.

Bawcie się

Aby maluszek polubił mycie zębów, musisz być cierpliwa! Najlepiej, gdy pierwsze próby mycia zębów przybiorą formę zabawy – może wyszczotkujecie ząbki ukochanej zabawce?  Dbaj o to, aby szczotkowanie ząbków zawsze odbywało się w miłej, radosnej atmosferze. To da maluszkowi pozytywne skojarzenia, a to klucz do konsekwentnego dbania o higienę jamy ustnej.
Powodzenia!

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
10 lat temu

Podstawa to tak naprawdę dobra pasta do zębów, powinna nie zawierać fluoru, tak jak ajona. Przy ajonie zęby naszego dziecka cały czas wyglądały tak, jak powinny. Oczywiście szczoteczka powinna być miękka i zmieniana co kilka miesięcy – jedynie wtedy pozytywnie będziecie wpływały na zęby waszych dzieci.